Bitwa pod Komarowem stanowi największą bitwę konnicy w wojnie polsko–bolszewickiej, która była momentem zwrotnym na południowym froncie, porównywalny z wcześniejszą bitwą warszawską. W bitwie udział brało 6 puków polskich i 20 radzieckich (łącznie 70 szwadronów).
Reportaż to opowieść o ostatniej wielkim światowym starciu kawaleryjskim, które miało miejsce podczas walki o niepodległość Polski w sierpniu 1920 roku. Mariusz Kamiński w swoim reportażu przybliża znane i nieznane fakty dot. potyczki (np. udział żołnierzy w zbrojach), a także legendy związane z bitwą opowiadane przez okolicznych mieszkańców. Z drugiej strony historia starcia pod Komarowem to także opowieść o mogiłach poległych polskich żołnierzy i trudzie ich zachowania dla potomnych, zwłaszcza w okresie komunizmu.
Toczona na przedpolach Warszawy w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku walka jest uznawana za 18. decydującą bitwę w historii świata. Zwycięstwo Wojska Polskiego obroniło odzyskaną w dwa lata wcześniej niepodległość, a także powstrzymało pochód Armii Czerwonej na Zachód.
Zapraszamy również do odwiedzenia serwisu specjalnego Polskiego Radia poświęconego Bitwie Warszawskiej 1920.
Czytaj także:
Tytuł reportażu: "Bitwa pod Komarowem"
Autor: Mariusz Kamiński
Data emisji: 16.08.2022 r.
Godzina emisji: 1.10
ans
"Bitwa pod Komarowem". Reportaż Mariusza Kamińskiego [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl