Uzależnienie od gier i internetu. Panaceum - czas spędzany z bliskimi

Data publikacji: 16.08.2022 17:26
Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 18:55
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wzrasta liczba dzieci, nastolatków i osób dorosłych uzależnionych od internetu
Wzrasta liczba dzieci, nastolatków i osób dorosłych uzależnionych od internetu, Autor - Shutterstock/sezer66
Coraz więcej dzieci, nastolatków i osób dorosłych uzależnia się od gier komputerowych i internetu czy mediów społecznościowych. Konsekwencje mogą być bardzo poważne - alarmują psycholodzy. 
  • Według badań przeprowadzonych w KUL - im większe zaangażowanie w gry komputerowe, tym poważniejsze są objawy uzależnienia. 
  • Osoby uzależnione od gier mają większe poczucie samotności i większe objawy depresji niż osoby, które korzystają z gier bez uzależnienia.
  • Panaceum może być np. czas wspólnie spędzony w gronie rodzinnym lub ze znajomymi.

Zwiększa się liczba osób uzależnionych się od gier komputerowych czy mediów społecznościowych. Wyniki badań dotyczących tego rodzaju uzależnień, przeprowadzonych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, mogą niepokoić.

Im większe zaangażowanie w gry, tym poważniejsze objawy uzależnienia

- Realizowaliśmy z zespołem badawczym projekt, który dotyczył zaangażowania w komputerowe gry akcji i związku tego zaangażowania z uzależnieniem od gier - mówi Emilia Zabielska-Mendyk z Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL. - Przebadaliśmy 815 osób. Jakie są wnioski z naszych badań? Po pierwsze, ustaliliśmy, że im większe zaangażowanie w gry komputerowe, czyli im większa ilość czasu im poświęcana, tym poważniejsze są objawy uzależnienia. Po drugie, ustaliliśmy, że osoby, które są uzależnione od gier, mają większe poczucie samotności, większe objawy depresji niż osoby, które korzystają z gier bez uzależnienia - relacjonuje gość audycji.

Zaniedbywanie obowiązków, agresja i złość to pierwsze symptomy

Każde uzależnienie działa w destrukcyjny sposób na rozwój człowieka, jak podkreśla Ireneusz Siudem, psycholog społeczny i psychoterapeuta. - Na samym początku obserwuje się brak poczucia czasu spędzanego przy internecie, komputerze czy grze - mówi ekspert. - Bardzo często obserwujemy zaniedbywanie obowiązków, widoczna jest też agresja i złość w momencie, kiedy taką młodą osobę próbujemy w pewien sposób pouczać czy strofować. Głównie skarżą się na to rodzice. Są to pierwsze symptomy, na które powinniśmy zwrócić uwagę i szybko zareagować - dodaje rozmówca Jedynki.

Gdy nie jesteśmy "podłączeni"…

Zapewne dla wielu z nas byłoby wyzwaniem spędzenie całego dnia bez dostępu do internetu. - Pojawiają się w nas napięcie, dyskomfort, frustracja, złość, gdy nie jesteśmy "podłączeni", gdy coś nas omija - zauważa Aneta Przepiórka, adiunkt w Katedrze Psychologii Emocji, Motywacji KUL. Internet to wspaniała rozrywka i nikt od niego nie ucieknie w naszych czasach. Warto pamiętać, że panaceum może być np. czas wspólnie spędzony w gronie rodzinnym lub ze znajomymi.

[KUL: Gra Uniwersytet; źródło: YouTube; kanał: Tv KUL - telewizja dla Ciebie!]

POSŁUCHAJ

04:13

O uzależnieniach od gier komputerowych w badaniach KUL (Ekspres Jedynki)

 

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Paweł Pawlica

Data emisji: 16.08.2022 r. 

Godzina emisji: 15.36

djr

Transmisja Mszy Św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie
Transmisja Mszy Św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.