"Jedyne takie miejsce": Żary - stolica polskich Łużyc

Data publikacji: 10.09.2022 09:35
Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 16:40
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Audycję ”Jedne takie miejsce” z Żar poprowadziła Sława Bieńczycka
Audycję ”Jedne takie miejsce” z Żar poprowadziła Sława Bieńczycka, Autor - PRSA
Żary to kolejne wyjątkowe miejsce na trasie audycji "Jedyne takie miejsce". Jakie tajemnice kryje historia tego miasta w województwie lubuskim? Skąd pochodzi jego nazwa? Które z zabytków są najciekawsze? Co łączy z Żarami słynnego kompozytora Georga Philippa Telemanna? Zapraszamy do Żar, czyli do stolicy polskich Łużyc!

Skąd się wzięła nazwa Żar? 

- Miasto jest największym ośrodkiem miejskim polskiej części Łużyc - opowiadał Ireneusz Brzeziński, pracownik Urzędu Miasta Żary i przewodnik. - Ma 37 tys. mieszkańców. Pełniło przez wiele lat rolę znaczącą (…). Przyjeżdżali tu królowie, a szlachta z Dolnych Łużyc składała panującym hołd. To jest miejsce historyczne, które zobowiązuje do tego, że można tak powiedzieć - kontynuuje gość radiowej Jedynki. A skąd wzięła się nazwa Żar? - Jest kilka teorii; główna to wypalona łąka. Niektórzy mówią, że nazwa pochodzi od rzeki Żarki (…). A niektórzy, że od żurawia, bo miasto przed wojną nosiło nazwę Żuraw - wyjaśnia Ireneusz Brzeziński


POSŁUCHAJ

01:38

Żary ze Sławą Bieńczycką - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

POSŁUCHAJ

06:58

Żary ze Sławą Bieńczycką - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Wielokulturowość regionu

Łużyce to kraina rozległa, a z punktu widzenia etnograficznego, czyli osadnictwa, przede wszystkim związana ze społecznością, która osiedliła się w Europie - byli to tak zwani Połabianie, jak wyjaśnia etnograf i animator kultury Mariusz Pękala, prowadzący w Żarach teatr skupiający młodzież licealną. - Wędrowali, tworzyli miasteczka, osady, korzystając z dóbr, które obszar ten miał do zaoferowania. Nazwa Łużyczan pochodzi od ługu, czyli terenów podmokłych, bagiennych,  z których słynie teren pomiędzy Łabą, Bobrem a Kwisą - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

POSŁUCHAJ

04:58

 

Sportowe Żary

Pływanie, siatkówka, piłka nożna… - Żary sportem stoją. Mamy bardzo piękne obiekty w Żarach, trzy stadiony piłkarskie, dwa baseny (jeden z nich letni, drugi to pływalnia całoroczna, zamknięta), dwie drużyny, które grają w IV lidze i okręgówce - mówi Bogdan Kępiński z MOSiR. - Mamy piękną małą infrastrukturę, ścieżki rowerowe o długości ponad 10 kilometrów, rowery miejskie, dojazd ścieżkami do zielonego lasu, który jest przygotowany m.in. do biegów - opowiada gość radiowej Jedynki.

Podczas spotkania ze słuchaczami i mieszkańcami Żar ćwiczenia prowadzi Nicole Kiersnowska, która zaznaczyła, że "zanim dziecko nauczy się robić gwiazdę, szpagat czy przewrót, musi nauczyć się kontrolować swoje ciało". 

Wśród naszych gości był także Andrzej Filipowski, trener pięcioboju nowoczesnego, który podczas Familijnego Pikniku z Jedynką zaprezentował jego uczestnikom pokaz... strzelania laserowego. Jak się okazuje, strzelać mogą nawet dzieci. - Mamy sytuacyjne strzelania, klęczące, siedzące, z dwóch rąk, z jednej ręki - wyliczał gość radiowej Jedynki. 

POSŁUCHAJ

07:08

Żary ze Sławą Bieńczycką - cz. 5 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

 

POSŁUCHAJ

03:59

Żary ze Sławą Bieńczycką - cz. 6 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

  

POSŁUCHAJ

04:16

Żary ze Sławą Bieńczycką - cz. 7 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

Kultura i tradycja Żar

Gościem Programu 1 Polskiego Radia w Żarach był Mariusz Pękala, etnograf i animator kultury, prowadzący w Żarach teatr skupiający młodzież licealną. W spotkaniu uczestniczyli też młodzi aktorzy. Miejscowy folklor przedstawili Jadwiga i Wiktor Briakowie, członkowie miejscowego zespołu folklorystycznego ze Złotnika, reprezentanci Górali Czadeckich.

 

POSŁUCHAJ

06:45

Żary ze Sławą Bieńczycką - cz. 8 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

POSŁUCHAJ

05:57

Żary ze Sławą Bieńczycką - cz. 10 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

 

Familijny Piknik z Jedynką

Słuchacze będą mogli liczyć na dobrą zabawę i wiele atrakcji przygotowanych przez zespół radiowej Jedynki oraz spotkać się z prowadzącą audycję "Jedyne takie miejsce" - Sławą Bieńczycką. Najmłodszych uczestników i ich rodziców Polskie Radio Dzieciom zaprasza do wzięcia udziału w specjalnej audycji "Nie-Udana Audycja" (godz. 12.00-13.00), którą poprowadzi Martyna Chuderska.

Tego dnia audycję "Muzyczna Jedynka" (godz. 14.00-15.00) poprowadzi Robert Kamyk. Od godz. 13.00 Sława Bieńczycka zaprasza do udziału w konkursach dźwiękowych, np. "TAK czy NIE". Jednym z punktów spotkań ze słuchaczami są wspólne ćwiczenia, które poprowadzi Natalia Filipp. Uczestnicy mogą wziąć udział w porannej gimnastyce "Obudź się" (godz. 11.20), popołudniowych zajęciach "Sprawdź siłę" (godz. 13.45) oraz relaksacyjnych ćwiczeniach "Zregeneruj się" (godz. 14.50).

Na scenie Pikniku wystąpią m.in.: artyści z sekcji wokalnej Żarskiego Domu Kultury, Centrum Uśmiechu oraz zespół Answer. Podczas Familijnego Pikniku radiowej Jedynki w godz. godz. 11.00-16.00 rozegrane zostaną także zawody LASER RUN. ​

Czytaj także:

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce" 

Prowadzenie: Sława Bieńczycka

Goście: Ireneusz Brzeziński (pracownik Urzędu Miasta Żary, przewodnik), Mariusz Pękala (etnograf i animator kultury, prowadzący w Żarach teatr skupiający młodzież licealną), Bogdan Kępiński (MOSiR), Andrzej Filipowski (trener pięcioboju nowoczesnego), Nicole Kiersnowska (prowadzenie gimnastyki), Martyna Chuderska (Cyfrowe Radio Dzieciom)

Data emisji: 10.09.2022 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

djr

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.