Wizyta von der Leyen w Kijowie. Dr Raubo: zaangażowanie UE będzie kluczowe po wojnie

Data publikacji: 15.09.2022 19:45
Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 07:29
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (po prawej) i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (po lewej) uczestniczą w spotkaniu w Kijowie na Ukrainie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (po prawej) i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (po lewej) uczestniczą w spotkaniu w Kijowie na Ukrainie, Autor - PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
W czwartek, w momencie, kiedy wojska ukraińskie odbijają kolejne okupowane miejscowości, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa. - Zaangażowanie Unii Europejskiej będzie kluczowe, jeżeli chodzi o strategię po wojnie. To nie jest kwestia pomocy tu i teraz - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo z portalu defence24.pl

Zaangażowanie UE 

Von der Leyen poinformowała o swoim przyjeździe do ukraińskiej stolicy na Twitterze. "W Kijowie podczas mojej trzeciej wizyty, od kiedy Rosja rozpoczęła wojnę. Tyle się zmieniło. Ukraina jest teraz kandydatem do UE. Omówię z prezydentem Zełenskim i Denysem Szmyhalem, jak kontynuować zbliżanie ukraińskiej i europejskiej gospodarki i ludzi, póki Ukraina robi postępy na drodze integracji" - napisała szefowa KE.

- Państwo ukraińskie ucierpiało w sposób znaczący, jeśli chodzi o straty ekonomiczne i materiałowe. Pamiętajmy, że społeczeństwo ukraińskie, niezależnie kiedy to nastąpi, będzie musiało mieć zewnętrznego partnera, które wzmocni je poprzez elementy wsparcia rynku czy też poprzez wsparcie ukraińskich przedsiębiorców - wskazuje gość Jedynki. 


Jak zaznacza dr Raubo, w sprawie pomocy Ukrainie państwa powinny się skupić na aspekcie militarnym. - Wielką rolę odgrywa polityka poszczególnych państw, a więc dostawy broni, amunicji czy też konsolidacja dostaw tych elementów wojskowych poprzez platformę współpracy w ramach NATO - słyszymy. 

Najlepsza kontrofensywa od II wojny światowej 

Od 6 września Ukraińcy odbili z rąk rosyjskich bardzo duży teren. To jedna z najlepszych kontrofensyw od czasów II wojny światowej, a zarazem jedna z największych porażek sił rosyjskich od czasów II wojny, mówi w wywiadzie dla tygodnika "Spiegel" brytyjski ekspert wojskowy Ed Arnold. Pytany, jak im się to udało, Arnold odpowiada: "Są bardziej ambitni, realizują koncepcję natowską, bo są tak wyszkoleni. Mądrze wykorzystują swoje rezerwy oraz słabe punkty [przeciwnika] i dzięki temu mogą teraz odnosić znaczące sukcesy".

- Zapewne dopiero po zakończeniu konfliktu zbrojnego będziemy w stanie w jakimś stopniu ocenić fakty. Na dzień dzisiejszy jestem skłonny uznać, że hipoteza, o której mówiono w mediach, że mamy do czynienia z synergią i wzmocnieniem zarówno władzy ukraińskiej, jak i dowódców oraz partnerów zachodnich, jest poprawna i wysoce prawdopodobna - uważa ekspert. - Niewątpliwie możemy być pewni, że Zachód dostarcza kluczowych informacji wywiadowczych i zapewnia pomoc materialną - dodaje. 

Czytaj również: 

POSŁUCHAJ

20:47

Wizyta Przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen w Kijowie (Więcej świata/Jedynka)

 

Ponadto w audycji: 

Lider szwedzkiej prawicowej opozycji Ulf Kristersson z liberalno-konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej za pierwsze zadania tworzonego przez siebie rządu uznał rozwiązanie kryzysu energetycznego, powstrzymanie strzelanin oraz ograniczenie wykluczenia. "Dziękuję za zaufanie. Teraz zrobimy porządek w Szwecji. Zjednoczymy podzielony kraj" - zapowiedział w opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu polityk. Wcześniej złożenie w czwartek dymisji ogłosiła premier Szwecji Magdalena Andersson, uznając swoją porażkę. Sekretarz polityczny Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Gunnar Stroemmer wśród ważnych dla nowego gabinetu kwestii wymienił wejście Szwecji do NATO oraz prezydencję w UE. Felieton Michała Strzałkowskiego. 

- Pierwsze od początku wojny na Ukrainie spotkanie przywódcy ChRL Xi Jinpinga z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Odbędzie się w kuluarach szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy. 

- Trwają uroczystości żałobne po śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II. Trumna z ciałem zmarłej monarchini pozostaje wystawiona na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim, gdzie do poniedziałku rano można przejść koło niej, aby oddać hołd. Korespondencja Adama Dąbrowskiego.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Jacek Raubo (portal defence24.pl), prof. Marian Haliżak (UW)

Data emisji: 15.09.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/nas 

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.