Dr Zajączkowski: specjalny trybunał powinien sądzić obecnych przywódców rosyjskich

Data publikacji: 21.09.2022 19:10
Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 20:58
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Masowe pochówki w Iziumie (obwód charkowski, północno-wschodnia Ukraina), który został wyzwolony przez ukraińskie siły zbrojne spod okupacji rosyjskiej
Masowe pochówki w Iziumie (obwód charkowski, północno-wschodnia Ukraina), który został wyzwolony przez ukraińskie siły zbrojne spod okupacji rosyjskiej, Autor - PAP/UKRINFORM
Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky wezwał w sobotę do utworzenia specjalnego międzynarodowego trybunału do ścigania zbrodni w ukraińskim mieście Izium. Lipavsky po informacji o odkryciu masowych grobów napisał na Twitterze, że trybunał powinien powstać szybko. O konieczności pociągnięcia do odpowiedzialności winnych pisał również prezydent Francji Emmanuel Macron.

Powołanie międzynarodowego trybunału 

"Takie ataki na ludność cywilną w XXI wieku są odrażające i nie do pomyślenia. Nie można na nie przyzwolić" - napisał Lipavsky, którego kraj przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej. "Będziemy pracować nad ukaraniem wszystkich zbrodniarzy wojennych" - zadeklarował. Media spekulują, że o powołaniu trybunału Lipavsky może rozmawiać w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, na które jedzie jako przewodniczący czeskiej delegacji. 

- Czas też jest bardzo ważny, ponieważ każdą zbrodnię trzeba udowodnić, trzeba stwierdzić jednoznacznie, że mamy bezprecedensową współpracę Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, agencji unijnych, państw członkowskich i USA. Prezydent Zełenski wielokrotnie prosił, żeby zbierać dowody zbrodni, bo to jest najważniejsze - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. - Rosjanie robią wszystko, by zacierać ślady zbrodni, ale robią to nieudolnie. Te wstrząsające obrazki, które widzimy, pokazują, że te ślady nie są zacierane w taki sposób, żeby one zniknęły - dodaje. 

Zdaniem gościa Jedynki jest szansa na powołanie międzynarodowego trybunału do ścigania zbrodni. - Są zbierane dowody zbrodni przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, ale on nie może zbrodni sądzić z wielu powodów, ponieważ ani Rosja, ani Ukraina nie są członkami MTS. Pomysł utworzenia takiego trybunału byłby o tyle skuteczny, że mógłby on sądzić tych, którzy wydawali te rozkazy, a więc obecnych przywódców rosyjskich - uważa ekspert. 

System polityczny w Rosji 

Czy rosyjska porażka militarna sprawi, że system w kraju się załamie? - Nie musi, ponieważ są przedstawiciele Ukrainy, którzy mówią, że mają kilku dowódców, którzy chcą zeznawać w jakimkolwiek trybunale, ale pytanie jest, czy uda nam się, mówiąc o świecie Zachodu, doprowadzić najważniejsze osoby, czy mógłby przed trybunałem stanąć prezydent Putin - mówi gość audycji. 

- Te wszystkie pomysły Borella czy przedstawicieli Czech rozpatrywałbym w dwojakim wymiarze, m.in. deklaracji politycznej. Każda zbrodnia powinna być osądzona - podkreśla dr Kamil Zajączkowski. 


POSŁUCHAJ

20:27

Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky wezwał do utworzenia specjalnego międzynarodowego trybunału do ścigania zbrodni w ukraińskim mieście Izium (Więcej świata/Jedynka)

 

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Prezydent RP Andrzej Duda brał udział w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Relacja Marka Wałkuskiego.

- Władze samozwańczych tzw. republik ludowych, powołane przez prorosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim, na wschodzie Ukrainy, zamierzają przeprowadzić w dniach 23-27 września pseudoreferenda, mające na celu włączenie tych okupowanych przez Rosję terytoriów w skład Federacji Rosyjskiej. Podobny zamiar ogłosili rosyjscy namiestnicy w częściowo okupowanych obwodach chersońskim i zaporoskim, na południu Ukrainy. Gościem audycji był dr Adam Eberhardt, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute. 

- Śmierć 22-latki wywołała oburzenie wszystkich frakcji społecznych, religijnych i politycznych w Iranie. Jak opisuje "The New York Times", cztery osoby zostały zabite przez siły bezpieczeństwa podczas protestów, które wybuchły w całym kraju. Policja irańska pobiła 22-latkę, bo miała źle założoną chustę. Kobieta zmarła w szpitalu w Teheranie. Więcej w felietonie Katarzyny Seeman. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: dr Adam Eberhardt (Warsaw Enterprise Institute), dr Kamil Zajączkowski (UW)

Data emisji: 21.09.2022

Godzina emisji: 17.32

ans

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.