Eksterminacja polskiej inteligencji. Wojenne straty nie do odzyskania

Data publikacji: 28.09.2022 08:25
Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 12:50
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Teren Państwowego Muzeum na Majdanku
Teren Państwowego Muzeum na Majdanku, Autor - PAP/Wojtek Jargiło

POSŁUCHAJ

Eksterminacja polskiej inteligencji. Wojenne straty nie do odzyskania (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej są niezwykle trudne do oszacowania. Po wojnie mówiono, że zrabowano lub zniszczono ponad pół miliona dzieł sztuki, a także 22 mln woluminów. Wiele z narodowych skarbów wciąż do nas wraca. Są jednak również takie straty, które pozostawiły w nas bolesną pustkę. 

Podczas II wojny światowej zginął co szósty przedwojenny polski obywatel. Ogromne były straty poniesione w wyniku eksterminacji elit: profesorów, inżynierów, prawników, polityków, księży, studentów, filmowców czy poetów. Ich śmierć na wiele lat zahamowała proces kształcenia nowych elit intelektualnych i artystycznych oraz spowolniła rozwój polskiej kultury.

Zaczęło się na Pomorzu

Podczas planowych akcji: AB, Sonderaktion Krakau, Intelligenzaktion, a także w obozach koncentracyjnych i w czasie walk Polska straciła ponad jedną trzecią swojej inteligencji. - Pierwsze takie mordy zorganizowano na Pomorzu we wrześniu 1939 roku. Później ten sam system został przeniesiony na ziemie bezpośrednio włączone do Niemiec: północne Mazowsze, Górny Śląsk czy Małopolskę - mówi dr Konrad Rokicki z warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Metody te stopniowo były przenoszone również na tereny Generalnego Gubernatorstwa. Akcję przeprowadzano w oparciu o specjalne listy imienne. - Część osób rozstrzelano w masowych egzekucjach, a część wysłano do obozów - słyszymy. Szacuje się, że ok. 50 tys. osób zamordowano natychmiast, a drugie 50 tys. trafiło na tzw. powolną śmierć. Polska straciła około 37 proc. lekarzy, 57 proc. prawników. - Wszystkie kategorie zawodowe inteligencji zostały tym dotknięte - dodaje gość audycji.

Cel: wyniszczyć polską elitę

Według statystyk II wojna światowa pochłonęła co najmniej 576 pisarzy. Doktor Konrad Rokicki nie ma wątpliwości, że zarówno władze niemieckie, jak i sowieckie miały bardzo konkretny cel: wyniszczenie polskich elit. - Niemcy z założenia chcieli obrócić naród polski w masę bez głowy. Sowieci też uważali, że należy zniszczyć elitę. Natomiast resztę polskiego społeczeństwa, pozbawionego tej warstwy przywódczej, chciano wychować od nowa i włączyć do społeczeństwa sowieckiego - zwraca uwagę.

Należy pamiętać również o tych, którzy po wojnie pozostali za granicą. W komunistycznej Polsce nie było wówczas odpowiedniego klimatu dla ich powrotu. - Myślę o całej tej wielkiej emigracji. O Józefie Mackiewiczu, o Kazimierzu Wierzyńskim, o Janie Lechoniu i o wielu innych, którzy nie mogli odbudowywać tej kultury polskiej, tak wyniszczonej przez obu okupantów - analizuje gość "Kulturalnej Jedynki" w rozmowie z Jakubem Domoradzkim.

Rany nie do zabliźnienia

6 listopada 1939 roku Niemcy przeprowadzili akcję pacyfikacyjną skierowaną przeciwko polskiemu środowisku naukowemu w Krakowie (Sonderaktion Krakau). Aresztowano wówczas blisko 200 osób: głównie profesorów i wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczej. Większość uwięziono w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. - Jeżeli mamy problem z podsumowaniem liczby ofiar, to straty dotyczące kultury polskiej po II wojnie światowej są w ogóle nie do policzenia - uważa dr Rokicki.

Nigdy już nie dowiemy się bowiem, ile powieści mogłoby powstać, ile filmów mogło i powinno zostać nakręconych. Warto dodać, że inteligencja powojenna powstawała na gruzach, tworzona była w nowym duchu. To wszystko blizny, które pozostaną niezabliźnione. 

POSŁUCHAJ

10:28

Eksterminacja polskiej inteligencji. Wojenne straty nie do odzyskania (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

"#bezprzedawNIEnia". Kampania o polskich stratach wojennych

Polskie Radio przygotowało specjalną witrynę internetową bezprzedawnienia.polskieradio.pl, opartą na własnych publikacjach, na której znajdą się najważniejsze opracowania i analizy dotyczące reparacji za straty poniesione przez Polskę w wyniku II wojny światowej. 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Jakub Domoradzki

Data emisji: 27.09.2022 

Godzina emisji: 23.38

mg

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.