Co ciekawe, pan Andrzej, oprócz tego, że jest miłośnikiem i propagatorem góralskich tradycji, jest także strażakiem zawodowym. W zespole Juzyna z Zawoi gra jako prymista, czynnie gra, a także uczy dzieci muzyki góralskiej. Przyznaje, że pogodzić działalność artystyczną z zawodową czasem jest trudno, ale jemu się udaje. Na Sabałowych Bajaniach 2022 zajął trzecie miejsce w kategorii dorosłych gawędziarzy. Wykonywane przez niego gawędy pochodzą z zapisów Stanisława Raka, był spisywane przez dziadków, pradziadków. Pan Andrzej szybko złapał bakcyla do gawędy, bo zajmuj się tym odkąd miał 10 lat. - Nieroz jest tak, że cosik się opowiado, a nieroz się nie opowiado, a cosik się gro - mówił Andrzej Makoś
W audycji spotkaliśmy się też z przedstawicielkami Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego z Kuzi. Są w nim m.in. Hanna Ksepka i Jadwiga Białobrzeska. Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi to grupa żeńska, tworzy ją dwanaście kobiet, wszystko to są żony rolników. Codzienne na gospodarce, a w wolnych chwilach śpiewanie - tak działa zespół. - Urodzone Kurpianki śpiewają w gwarze pieśni leśne, lotne, ślubne, bożonarodzeniowe, kolędy, pastorałki i inne pieśni zebrane w tomie przez ks. Skierkowskiego. Bardzo dużo pamiętam i uczę - mówiła Jadwiga Białobrzeska.
Gościem audycji był także śpiewak Józef Kędziora z Gorliczyny koło Przeworska. Z paniami z zespołu i panem Józefem Piotr Dorosz rozmawiał na tegorocznym OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym.
Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem
Prowadziła: Piotr Dorosz
Data emisji: 10.10.2022
Godzina emisji: 5.05
Andrzeja Makosia gawędy spod Babiej Góry - Jedynka - polskieradio.pl