Samochody elektryczne a ceny prądu. Czy zakup dalej będzie się opłacać?

Data publikacji: 14.10.2022 17:07
Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 17:58
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Europa stawia na rozwój elektrycznych środków transportu
Europa stawia na rozwój elektrycznych środków transportu, Autor - Shutterstock.com/Smile Fight
Z powodu niestabilnej sytuacji na świecie wzrosły ceny prądu, stąd również wyższy będzie koszt ładowania samochodów elektrycznych. Czy będą one nadal zdobywały popularność? 

Mimo rosnących cen podróż samochodem elektrycznym jest ciągle dużo tańsza niż samochodem spalinowym. Dzieje się tak dlatego, że samochody elektryczne mają większą efektywność energetyczną. - Nawet przy wysokich cenach energii podróż autem elektrycznym jest ciągle dużo tańsza niż samochodem spalinowym. Na długich trasach to jest ok. 40-60 proc. kosztów mniej - mówi Michał Koleśnikow, analityk Banku Pekao BP. - Samochody elektryczne znacznie lepiej wykorzystują energię, są efektywne energetycznie w przeliczeniu na kilometr i kilogram masy pojazdu - podkreśla. 

Samochody elektryczne a ceny prądu 

Ceny ładowania "elektryków" także będą rosnąć, ponieważ stacje ładowania nie są objęte taryfami dla gospodarstw domowych. - Samochody elektryczne podczas jednego ładowania mogą spożytkować od 40 do 100 kWh - wylicza Krzysztof Burda ze Stowarzyszenia Polska Izba Rozwoju Elektromobilności. - Użytkownicy, którzy posiadają własny dom i miejsce do założenia instalacji fotowoltaicznej, są w lepszej sytuacji, ponieważ mogą sami sobie wytworzyć energię, czego użytkownicy samochodów spalinowych zrobić nie mogą - zwraca uwagę. 

Jak podkreśla Agnieszka Szwaj z firmy dostarczającej systemy obsługi floty, rynek aut elektrycznych nadal będzie się szybko rozwijał. - Wzrost cen paliw paradoksalnie był dodatkowym impulsem, który sprawił, że firmy na poważnie zaczęły przygotowywać strategię transformacji swych flot - zaznacza. 

UE promuje sprzedaż "elektryków"

Popularność aut elektrycznych będzie rosła, ponieważ Unia Europejska mocno promuje ich sprzedaż i produkcję. Jak podkreśla Jakub Farys z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, takie auta to konieczność. - Komisja Europejska, pokazując cele redukcyjne, jeżeli chodzi o emisję CO2, zaproponowała rozwiązania, które mają spowodować, że w 2035 roku w praktyce nie będzie można rejestrować innych aut niż akumulatorowe, a redukcja w 2030 roku musi być na poziomie ok. 50 proc. - wyjaśnia ekspert. 

Prognozy ekspertów dot. sprzedaży samochodów elektrycznych są optymistyczne. W 2030 roku na świecie ma zostać sprzedanych siedem razy więcej samochodów elektrycznych niż w 2021 roku, większość w Europie i w Chinach.


POSŁUCHAJ

04:12

Samochody elektryczne a ceny prądu (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 14.10.2022 r. 

Godzina emisji: 7.44

ans/kor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.