"W tej powieści wszyscy umierają". Podróż po literackich dziełach i epokach

Data publikacji: 20.10.2022 09:30
Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 19:58
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
okładka książki
okładka książki , Autor - mat. promocyjne
Szaloną, groteskową i niekonwencjonalną pod względem formalnym historię postaci zwanej Memento Mori opisuje w swojej książce pt. "W tej powieści wszyscy umierają" gruziński pisarz Beka Adamaszwili. Powieść została wyróżniona Nagrodą Literacką Unii Europejskiej 2019, a w magazynie "Moje książki" opowiadała o niej tłumaczka Magda Nowakowska. 

Łączenie różnych stylów 

Memento Mori, która umie podróżować po książkach, postanawia zaatakować pisarzy, którzy uśmiercają swoich bohaterów. Szekspir i Proust mieszają się tutaj z Leonardem di Caprio, Hemingway z serialem "Przyjaciele", a o życiu na Ziemi decydują tajemniczy Kardaszianowie. 

- Myślę, że książkę polubią zwolennicy każdej eklektyki, postmodernizmu, bo w założeniu jest ona sklejona z różnych stylów. To jest absolutny patchwork, momentami szalony i przyprawiający czytelnika o zawrót głowy, ale taki był zamysł autora - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Magda Nowakowska, tłumaczka powieści. - Gdybyśmy mieli tę książkę przyporządkować do jakieś kategorii, to jest najbliżej powieści detektywistycznej czy zagadki powieściowego rebusu. To powieść dla tych, którzy lubią literaturę, popkulturę i wszystko to, co jest pomiędzy, czyli mieszanie stylów, zabawę słowną, zgadywanki - podkreśla. 

"Absolutnie niecodzienna" 

W powieści historia przeplata się z baśnią, baśń z dramatem, mit ze współczesnym światem. Ernest Hemingway, Marcel Proust, William Szekspir, Samuel Beckett czy Virginia Woolf spotykają się z "Gwiezdnymi wojnami", "King Kongiem" czy słynną popkulturową rodziną Kardaszianów, którzy mieszkają na planecie Kardasz, a na ziemię przebywają pod postacią ważnych dla historii świata osobistości. - Polecam tę książkę, bo jest absolutnie niecodzienna - stwierdza rozmówczyni Magdy Mikołajczuk. - Kardaszianowie pojawili się w polskim tłumaczeniu, był to zabieg ustalony z autorem, ponieważ w wersji gruzińskiej oni nie występują - zwraca uwagę. 

Czarny humor, zabawa słowem 

Napisana w mistrzowskim stylu, nagrodzona Nagrodą Literacką Unii Europejskiej książka usatysfakcjonuje najbardziej wymagających czytelników. Z pewnością zachwyci tych, którzy cenią w książce absurdalny humor, zabawę słowem oraz nieposkromioną wyobraźnię autora. 

Autor książki, Beka Adamaszwili, jest młodym, dwudziestoparoletnim pisarzem, który był znany głównie ze swojej działalności w sieci. - Beka stawia swoje pierwsze kroki, jeżeli chodzi o literaturę, do tej pory był znany z działalności w Internecie. (...) Jest pisarzem początkującym, mimo to zyskał ważną i istotną europejską nagrodę literacką i mam nadzieję, że będzie się rozwijał - przyznaje Magda Nowakowska. 

POSŁUCHAJ

28:26

"W tej powieści wszyscy umierają". Podróż po literackich dziełach i epokach (Moje książki/Jedynka)

 

Czytaj również: 


Ponadto w audycji: 

- Robert Małecki opowiedział o swoim nowym kryminale pt. "Wiatrołomy", rozpoczynającym serię z Marią Herman i Olgierdem Borewiczem - parą skutecznych śledczych, którzy w życiu prywatnym walczą z własnymi uzależnieniami. Ona - od hazardu, on - od pikantnych rozrywek i energetyków. Wspólnie powracają do sprawy porwania niemowlęcia sprzed 30 lat.

Tytuł audycji: Moje książki

Goście: Magda Nowakowska (tłumaczka literatury gruzińskiej, dziennikarką, śpiewaczką specjalizującą się w tradycyjnym gruzińskim wielogłosie, ekspertem do spraw komunikacji w misji ONZ w Tbilisi), Robert Małecki (autor książki pt. "Wiatrołomy")


Data emisji: 19.10.2022 r. 

Godzina emisji: 23.08

ans/kor

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.