Dzień Otwarty we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

Data publikacji: 30.10.2022 16:20
Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 16:32
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dzień Otwarty we Wrocławskim Teatrze Pantomimy
Dzień Otwarty we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, Autor - ViDI Studio/Shutterstock

POSŁUCHAJ

Trwa Dzień Otwarty we Wrocławskim Teatrze Pantomimy (Kultura na weekend/Jedynka)

Wrocławski Teatr Pantomimy zorganizował dla dzieci wraz z opiekunami, młodzieży, dorosłych i seniorów Dzień Otwarty. W niedzielę (30 października) odbyły się spotkania mające charakter warsztatów i będące okazją do poznania technik i metod pracy, którymi aktorzy posługują się w procesie pracy nad rolą.

Teatr zaprosił dzieci wraz z opiekunami, a także młodzież, dorosłych i seniorów. Spotkania w ramach Dnia Otwartego miały charakter warsztatów i były podzielone na cztery bloki tematyczne. Zajęcia dopasowano do wieku uczestników i dla każdej grupy zaplanowano konkretne zajęcia. To doskonała okazja, by poznać techniki i metody pracy, którymi aktorzy posługują się w procesie pracy nad rolą.

Poznać specyfikę pracy aktora

Warsztaty dla dzieci pomyślano w ten sposób, by pokazać uczestnikom, czym w ogóle jest pantomima, jak można bawić się i porozumiewać bez pomocy słów. Warsztaty dla młodzieży, dorosłych i seniorów pełne były eksperymentów ruchowych i łączą w sobie różnorodne środki ekspresji. - Chcemy się poznać z naszymi widzami przez praktykę teatralną - mówi Agnieszka Charkot, dyrektor teatru. Dodaje, że język ciała uznano za najłatwiejszą formę rozmowy.

Każdy blok warsztatowy trwał godzinę i według gościa Programu 1 Polskiego Radia to czas wystarczający, by porozmawiać o specyfice pracy aktorów związanych z Wrocławskim Teatrem Pantomimy. - By zrobić taką krótką, wprowadzającą rozgrzewkę do techniki pantomimy - podkreśla Agnieszka Charkot. Przekonuje, że każdy, kto poczuje ochotę na kontynuowanie tej przygody, może liczyć na dłuższe bloki warsztatowe. Na wydarzenie obowiązywały wejściówki.

YouTube/PantomimaWroc

---

Pantomima jest rodzajem przedstawienia, w którym aktor nie używa głosu. Przedstawienie jest przez niego odgrywane jedynie przy pomocy ruchu, mowy ciała i gestów. Może podejmować tematy komiczne, jak również te poważniejsze. Często wzrusza widzów, wymaga od nich uważności i angażowania wyobraźni. 

W audycji również:

- na scenie Spektaklove w Małej Warszawie, 30 października, sztuka Jade-Rose Parker, którą pokochała francuska publiczność. "»żONa« to komedia niejednoznaczna, bo życie to nie plakat wyborczy" - zapowiadają twórcy. Jeden dzień wywróci do góry nogami losy całej rodziny, a w konsekwencji może zrujnować błyskotliwą karierę pewnego polityka (w tej roli Piotr Polk). Polska prapremiera tego przedstawienia jest zaplanowana na 27.10;

- burmistrz miasta Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury i Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zapraszają na wystawę: "W świecie Władysława Borzęckiego. W 100. rocznicę urodzin" (ekspozycja prezentowana jest z opóźnieniem). Zobaczymy rzeźby ze zbiorów rodziny, pochodzące z różnych okresów twórczości - począwszy od abstrakcji i prac figuratywnych. Władysław Borzęcki to także twórca znakomitej sztuki użytkowej;

- po trzyletniej przerwie Święto Kina powraca na mapę filmowych wydarzeń. Już 30 października w multipleksach i w wybranych kinach studyjnych bilety na wszystkie filmy będą w bardzo niskiej cenie. To jedyny taki dzień w roku i niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć premierowe filmy i bieżący repertuar na dużym ekranie za 10 zł (plus opłata serwisowa w przypadku zakupu online).

Tytuł audycji: Kultura na weekend

Prowadziła: Joanna Sławińska

Data emisji: 29.10.2022 r.

Godzina: 14.47

mg/kor

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.