Wstrzymał zatem prace i kiedy ten po kilkunastu dniach zjawił się na miejscu, obaj stanęli przed zapieczętowanymi drzwiami komory grobowej. To wtedy - przez wywierconą maleńką dziurę - Carter zajrzał do środka i wypowiedział słynne zdanie.
Czego przez 100 lat naukowcy dowiedzieli się o Tutanchamonie, młodym władcy XVIII dynastii? - Trochę się zmieniło od 1922 roku, ale nadal wiele informacji jeszcze na nas czeka w różnych miejscach. Miejsce jego spoczynku było niemal nienaruszone, ponieważ rabusie dwukrotnie się tam włamali i dwa miesiące po pochówku, grobowiec został zasypany - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Ćwiek, egiptolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Przetrwał tak do naszych czasów, a pochowany w nim faraon i skarby wypełniające grobowiec to było prawie 5 400 artefaktów - opowiada.
Ojciec i matka
Kwestia ojcostwa Tutanchamona była przedmiotem kontrowersji wśród egiptologów. Początkowo uważany był on za syna Amenhotepa III. Później upowszechniła się hipoteza, iż ojcem jego był syn Amenhotepa III - Echnaton. - Dokonane w 2008 roku badania, kontynuowane w 2020 roku, sugerują, że Tutanchamon był synem Echnatona i jeżeli jego należy identyfikować ze słynną mumią w grobowcu KV55 w Dolinie Królów, to jest synem jego i jego siostry, której mumia została znaleziona w grobowcu KV35 określana jako "Młodsza Dama" - podkreśla gość Jedynki.
Zdrowie i budowa ciała
Przeprowadzone badania pozwoliły stwierdzić, że Tutanchamon miał 167 cm wzrostu, wąską talię i szerokie biodra. - W oparciu o ikonografię, próbowano mu przypisywać najrozmaitsze choroby - wyjaśnia rozmówca Katarzyny Kobyleckiej. - Wykonane w 2005 roku badanie tomografem komputerowym wykluczyło większość chorób, za to potwierdzono problemy z nogami - płaskostopie prawej stopy i lewa stopa końskoszpotawa, co tłumaczyłoby znaczną liczbę lasek ukrytych w grobowcu. Odkryto także ślady przebytej wielokrotnie malarii - wyjaśnia dr Andrzej Ćwiek.
Mówiono niegdyś, że uszkodzenie czaszki Tutanchamona oznaczało, że był ofiarą zabójstwa. - Nowe badania wykluczyły tę modną niegdyś hipotezę zamachu. Odpryski czaszki zostały wykonane po śmierci i być może w ogóle po odkryciu w tamach współczesnego manewrowania mumuą Tutanchamona - dodaje.
Czytaj też:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Gość: dr Andrzej Ćwiek (egiptolog, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Data emisji: 4.11.2022 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
"Widzę rzeczy cudowne...". 100 lat temu dokonano niezwykłego odkrycia - Jedynka - polskieradio.pl