Eureka

Następny odcinek audycji dnia 21.09.2023 o godzinie 19:30

z 348

O AUDYCJI

"Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna - ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy"

Podążając za myślą Alberta Einsteina w paśmie audycji popularnonaukowych EUREKA poznajemy i staramy się zrozumieć prawa rządzące światem. Tylko z nami słuchacze są wszędzie tam, gdzie odkrywa się tajemnice przyrody, opracowuje nowe terapie, tworzy wynalazki, które zmieniają świat!

Wędrujemy także w czasie (audycje kosmologiczne, historyczne) i w przestrzeni (audycje astronomiczne, geologiczne, geograficzne), pokazujemy, jak zmienia się świat i my sami (audycje socjologiczne, psychologiczne, antropologiczne). Cieszymy się z sukcesów zwłaszcza polskich badaczy, coraz częściej cytowanych w prestiżowych czasopismach naukowych. Polak przecież potrafi!

Nasi goście - naukowi mistrzowie, mówią m.in. o powrocie człowieka na Księżyc i wyprawie załogowej na Marsa, o zapłodnieniu in vitro i inżynierii genetycznej, o odkryciach najstarszych cywilizacji na Bliskim Wschodzie, o robotach, które mają być podobne do ludzi, a także o coraz cieplejszym klimacie . Wiele uwagi poświęcamy wydarzeniom historycznym, które zmieniły losy świata i Polski, przypominamy ich bohaterów.

Proponujemy książki popularnonaukowe, które warto przeczytać i wskazujemy wydarzenia, o których warto wiedzieć (np. Nagrody Nobla, eksperymenty z udziałem polskich badaczy w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą).

cover