Roman Dmowski to jeden z głównych architektów polskiej niepodległości. - Dmowski grał na osłabienie naszych zaborców i równolegle angażował się w tworzenie we Francji czterech pułków gen. Józefa Hallera, werbowanych ze środowisk polonijnych. Gdybyśmy w I wojnie światowej wybrali opcję proniemiecką, w 1918 roku bylibyśmy w obozie przegranych i zapewne nie moglibyśmy liczyć na przychylność prezydenta Wilsona i wsparcie władz Francji czy Anglii - mówi Lech Makowiecki.
Dzięki temu 28 czerwca 1919 roku Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski podpisywali w Wersalu traktat pokojowy w imieniu Polski. Nie byłoby to jednak możliwe bez daniny krwi, jaką zapłacili polscy żołnierze.
Ojcowie II RP
- To, że dzisiejszy "Wieczór z historią" poświęcamy Romanowi Dmowskiemu, nie oznacza, że pomijam wkład innych wielkich Polaków w dzieło odrodzenia Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty walnie przyczynili się do wytyczenia nowych granic państwa, kraju, którego od 123 lat nie było na mapach Europy. Udało się, bo w 1920 roku zadziałali wszyscy razem - zauważa Lech Makowiecki.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Wieczór z historią
Prowadzący: Lech Makowiecki
Data emisji: 8.11.2022 r.
Godzina emisji: 0.11
DS/kor