Najdłuższa transmisja w historii Polskiego Radia
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polskie Radio zorganizuje Maraton Chopinowski. W trakcie wydarzenia 84 wykonawców wykona wszystkie utwory Fryderyka Chopina w kolejności opusowej. Maratonu można słuchać na antenie Polskiego Radia Chopin 10 i 11 listopada.
- Zasięgałem opinii historyków radia i okazuje się, że jest to najdłuższa transmisja w historii naszej instytucji - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dyrektor Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys. - Do tej pory rekord pobiła transmisja czytania "Pana Tadeusza", ale ona trwała około 13 godzin, a nasza transmisja potrwa 28 godzin - dodaje.
Całe wydarzenie jest dostępne także w streamingu wideo na portalu oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia. Miłośnicy muzyki Chopina będą mogli także bezpośrednio uczestniczyć w Maratonie, oglądając na żywo wszystkie 11 koncertów w studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie chopinmaraton.pl
5. rocznica powstania stacji
Wydarzenie jest organizowane także z okazji 5. rocznicy powstania tej stacji i wpisuje się obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez 28 godzin artyści wykonają 205 utworów Fryderyka Chopina.
Marcin Gmys mówi, że maraton muzyczny połączony jest z opowieścią o życiu i twórczości kompozytora. - Naszą ideą było, żeby pomiędzy opusami trochę opowiedzieć na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina w sposób jak najbardziej komunikatywny. Przerwy postanowiliśmy urozmaicić materiałami multimedialnymi - podkreśla. - Poprosiliśmy Jana Frycza o nagranie wyselekcjonowanych przez nas fragmentów listów Chopina i poprosiliśmy prof. Irenę Poniatowską, żeby zgodziła się nagrać miniwykłady poświęcone nokturnom. Co więcej, każdy z naszych wykonawców nie jest zapowiadany z estrady, tylko przybliżony publiczności poprzez krótki filmik, wizytówkę - dodaje dyrektor.
12 etiud op.10 Fryderyka Chopina wykonał podczas Maratonu Chopinowskiego pianista Piotr Latoszyński. - Zostałem skuszony naprawdę wielkim wyzwaniem. Staram się jak mogę, jednak to nie jest proste - przyznaje w rozmowie z Adamem Rozlachem. - Tak naprawdę opus 10 miał zagrać inny pianista, który ze względów osobistych musiał się wycofać - słyszymy w audycji.
Wymiar charytatywny
- To ponad 28 godzin kontaktu z muzyką, zagramy wszystkie dzieła Fryderyka Chopina, będzie to też opowieść o życiu i twórczości pianisty - podkreślił.
Maraton Chopinowski ma również wymiar charytatywny. Wydarzenie będzie początkiem akcji zbierania funduszy na rzecz ukraińskich szkół, które wspierają inne ukraińskiej szkoły, zniszczone w wyniku rosyjskiej agresji. Początek Maratonu Chopinowskiego 10 listopada. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie chopinmaraton.pl
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia
Tytuł audycji: Tu jest muzyka
Prowadził: Adam Rozlach
Goście: Marcin Gmys (dyrektor Polskiego Radia Chopin), Piotr Latoszyński (pianista)
Data emisji: 10.11.2022 r.
Godzina emisji: 20.13
pg,IAR/rk,kor/DS/ans
Maraton Chopinowski. Audycja specjalna ze Studia im. W. Lutosławskiego [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl