Działalność Wojsk Obrony Terytorialnej. Czy każdy może się zaangażować?

Data publikacji: 11.11.2022 17:30
Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 20:45
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W "Bezpiecznej Jedynce" mówiliśmy o działalności Wojsk Obrony Terytorialnej
W "Bezpiecznej Jedynce" mówiliśmy o działalności Wojsk Obrony Terytorialnej , Autor - Agencja Forum

POSŁUCHAJ

Działalność Wojsk Obrony Terytorialnej. Czy każdy może się zaangażować? (Bezpieczna Jedynka/Jedynka)

Narodowe Święto Niepodległości to data szczególnie ważna dla Polaków. W kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę i wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą to święto skłania do pogłębionej refleksji na temat obronności i samego wojska. Wojska, które może współtworzyć każdy z nas. 

Wojska Obrony Terytorialnej stanowią część sił zbrojnych, przeznaczoną do prowadzenia działań taktycznych na obszarze kraju. To jednostki ogólnego przeznaczenia oraz ochrony i obrony obiektów, formowane i wykorzystywane do samodzielnego prowadzenia walki, wsparcia działań wojsk operacyjnych, a także działań humanitarnych. - Jesteśmy otwarci na bardzo szerokie grono polskich obywateli. Wystarczy spełnić cztery proste warunki - mówi płk Marek Pietrzak, dowódca Stołecznej Brygady WOT.

Kandydat musi mieć ukończone 18 lat, a granica maksymalna wynosi 63 lata. Musi to być ponadto osoba zdrowa, niekarana i posiadająca polskie obywatelstwo. A jakie umiejętności są w cenie? - Widzimy, jak przebiega konflikt na Ukrainie. Jak olbrzymie znaczenie mają kompetencje miękkie, kompetencje komunikacyjne - tłumaczy gość "Bezpiecznej Jedynki". Przypomina też, że tradycje wojska są silnie zakorzenione w społeczeństwie.

Wojska Obrony Terytorialnej. Przekrój polskiego społeczeństwa

Najlepszym przykładem tego, jak szerokie kompetencje mają osoby należące do Wojsk Obrony Terytorialnej, jest 9 Łódzka Brygada. - W naszych szeregach można spotkać przekrój całego społeczeństwa. Służą u nas uczniowie, studenci, psycholodzy, osoby z wykształceniem prawniczym, pracownicy Poczty Polskiej, pracownicy MPK w Łodzi, kierowcy z kat. C, nauczyciele różnych przedmiotów, byli żołnierze zawodowi - opowiada rzecznik prasowy brygady Małgorzata Glińska.

Gość Programu 1 Polskiego Radia tłumaczy, że chętni powinni złożyć wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej. Można to zrobić drogą elektroniczną, przez platformę ePUAP lub przez portal zostanzolnierzem.pl. - Można zrobić to również na miejscu. W Wojskowym Centrum Rekrutacji złożyć wniosek o powołanie osobiście lub przesłać go pocztą - słyszymy. Osoby, które kontakt z wojskiem mają po raz pierwszy, odbywają 16-dniowe szkolenie. 

YouTube/Wojska Obrony Terytorialnej

Więcej szczegółów w nagraniu.

Czytaj też:


Goście: płk Marek Pietrzak (dowódca stołecznej brygady WOT), Małgorzata Glińska (rzecznik prasowy 9 Łódzkiej Brygady WOT)

Data emisji: 11.11.2022

Godzina emisji: 17.13

mg/kor

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.