Nie żyje Jerzy Połomski. Program 1 wspomina zmarłego artystę

Data publikacji: 15.11.2022 10:00
Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 17:06
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W wieku 89 lat zmarł Jerzy Połomski
W wieku 89 lat zmarł Jerzy Połomski, Autor - Jedynka/Wojciech Kusiński
W wieku 89 lat odszedł od nas Jerzy Połomski. We wtorek przez cały dzień w Programie 1 Polskiego Radia będziemy wspominać zmarłego piosenkarza. Połączymy się m.in. z Marią Szabłowską, Ireną Santor i Joanną Rawik. Usłyszymy również największe przeboje Jerzego Połomskiego.

"Muzyczna Jedynka" (godz. 13.00-15.00) w dużej części poświęcona była twórczości Jerzego Połomskiego. Piosenkarza wspominali Irena Santor, Marcin Nierubiec i Joanna Rawik. Podczas audycji usłyszeliśmy również fragment archiwalnego wywiadu z Jerzym Połomskim oraz jego rozmowę z Karoliną Rożej.

W audycji "Tu Jest Muzyka" po godz. 20.00 m.in. o wpływie artysty na młodsze pokolenia, a także inne wersje jego piosenek oraz oczywiście oryginalne przeboje.

Ponadto od 5.00 do 18.00 - w każdej godzinie - usłyszymy na antenie Jedynki przeboje Jerzego Połomskiego.

Droga artystyczna Jerzego Połomskiego

Jerzy Połomski urodził się 18 września 1933 r. w Radomiu jako Jerzy Pająk. Ukończył Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, gdzie nad warsztatem aktorskim pracował pod okiem Stanisławy Perzanowskiej i Ireny Kwiatkowskiej, śpiewu uczył się u Wandy Wermińskiej i Marii Mokrzyckiej, interpretacji piosenek zaś - u Ludwika Sempolińskiego.

Jako aktor zadebiutował w 1957 roku na deskach warszawskiego Teatru Buffo, później występował w Teatrze Syrena.

W tym samym roku dokonał pierwszych nagrań radiowych, dając się poznać szerokiej publiczności jako wokalista. W 1958 r. zajął drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego polskiego piosenkarza. Utwór "Woziwoda" przyniósł Połomskiemu II nagrodę na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot '61.

Na przełomie lat 60. i 70. Połomski stał się jednym z najpopularniejszych artystów estradowych w Polsce. Wylansował takie przeboje jak "Cała sala śpiewa z nami", "Daj", "Bo z dziewczynami" czy "Komu piosenkę?". W jego repertuarze znajdowały się także interpretacje przedwojennych utworów.

- Ja miałem kolorowe życie, więc nie zgłaszam pretensji do PRL, choć mnie ten ustrój bardzo uwierał. Wtedy polityczne sprawy nie były możliwe do podnoszenia. Jacek Kaczmarski musiał latami czekać ze swoimi protest songami. Za naszych czasów tworzyło się utwory liryczno-dramatyczne, które były po prostu potrzebne publiczności - komentował artysta.

W 1959 r. Połomski zadebiutował jako solista, nagrywając swojego pierwszego longplaya pod tytułem "Podwieczorek z piosenką". Kolejne płyty - m.in. "Nie zapomnisz nigdy" (1972), "Warszawa moja miłość" (1974), "Z tobą świat nie ma wad" (1976) - utwierdziły jego pozycję jako jednego z czołowych piosenkarzy w kraju. W późniejszych latach kariery Połomski wydawał także płyty ze starszymi piosenkami - "Przedwojenne przeboje" (1994) - a także kolędami i piosenkami świątecznymi - "Kolędy i pastorałki śpiewa Jerzy Połomski" (1998).

Jerzy Połomski koncertował w Anglii i Czechosłowacji

W czasach największej popularności Połomski koncertował m.in. w Anglii, Danii, Czechosłowacji, na Węgrzech, w ZSRR, Jugosławii, RFN, Szwecji, Francji, a nawet na Kubie. Wielokrotnie występował także w ośrodkach polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Dwukrotnie - w 1967 i 1969 roku - został wyróżniony tytułem najpopularniejszego piosenkarza Polonii amerykańskiej. W 1974 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, przy okazji jubileuszu Polski Ludowej. W 2000 r. Połomskiego wyróżniono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a osiem lat później otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

- Nas "wpuszczano" do Polonii, która była odcięta od tego, co działo się w kraju. Oni byli zachwyceni, hołubili nas tam. Nie miało nawet znaczenia, co zaśpiewamy, oni tak bardzo tęsknili za krajem, że mieli naprawdę łzy w oczach, słuchając naszych piosenek - tłumaczył.

W 1969 r. został laureatem nagrody jury oraz radia i TV na festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii, a rok później zajął III miejsce na Coupe d'Europe Musicale w Szwajcarii. Otrzymał także nagrodę publiczności na KFPP Opole '73 oraz Złotego Mikrofonu Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej w Nowym Jorku w 1993 r.

Źródło: Jerzy Połomski/Agencja Muzyczna Polskiego Radia

W 2006 r., wraz z zespołem Big Cyc, Połomski nagrał nową wersję swojego dawnego przeboju "Bo z dziewczynami", a rok później, po ponad 20 latach przerwy, nagrał nowy utwór "Czas nas zmienia" ze słowami Jacka Cygana i muzyką Marcina Nierubca. W 2009 r. piosenkarz otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt działalności artystycznej.

- Całe życie robiłem to, co lubiłem, i to największa nagroda. Żałuję tylko, że w dużej części odeszli ci, których kochałem, którzy pisali mi teksty i komponowali. Teraz tworzy się już inną muzykę, która tak naprawdę nie bardzo mnie wyraża (...). Dużo przeżyłem, ale nie delektuję się tym. Nigdy nie pisałem żadnych dzienników, nie wyraziłem zgody na biografię, bo uważam, że piosenkarz istnieje jedynie wtedy, gdy śpiewa dla swojego pokolenia. Nic nie można robić na siłę, nie zamierzam udawać i próbować przypodobać się komukolwiek. Najważniejsza jest autentyczność - podkreślał.

Źródło: Jerzy Połomski/Agencja Muzyczna Polskiego Radia

DS/pkur/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.