"Bój toczy się o cztery gminy na północy". Ekspert o sporze Serbii i Kosowa

Data publikacji: 12.12.2022 19:17
Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 20:28
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
- Dla każdego serbskiego polityka uznanie Kosowa jest po prostu polityczną śmiercią. Prezydent Vucić boi się tego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o sporze serbsko-kosowskim prof. Konrad Pawłowski z Instytutu Europy Środkowej i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. O co tak naprawdę toczy się ten konflikt?

Zaostrza się spór Serbii i Kosowa wokół wymiany samochodowych tablic rejestracyjnych wydanych przed wojną na Bałkanach. Prezydent Serbii Aleksandar Vucić poinformował w sobotę, że Belgrad zwróci się do sił pokojowych NATO w Kosowie (KFOR) o możliwość wysłania tam serbskich żołnierzy i policji. Natomiast Albin Kurti, premier Kosowa, poprosił KFOR o usunięcie blokad dróg.

- To są politycy, którzy w jakimś sensie są do siebie podobni i prezentują taki konfrontacyjny styl uprawiania polityki na Bałkanach. Obaj muszą pokazać, że są sprawnymi, silnymi politykami, więc to też jest kwestia personalna - komentuje prof. Konrad Pawłowski. - W istocie w całym sporze chodzi o proces negocjacji. Od września tego roku jest na stole propozycja dotycząca szybkiego uregulowania konfliktu czy sporu prawnego dotyczącego normalizacji relacji między Serbią a Kosowem. Państwa zachodnie oczekują, że Serbia dość szybko zgodzi się na ten kompromis - dodaje gość Jedynki.

Prof. Konrad Pawłowski zwraca uwagę, że wojna na Ukrainie otworzyła perspektywę niedokończonych sporów na Bałkanach. - Zachód chce bardzo szybko dokończyć te spory. Spór kosowski jest tutaj absolutnie kluczowy - wyjaśnia.

Trudne zadania dla serbskiego prezydenta

- Prezydent Vucić stoi przed bardzo trudnym zadaniem, jak wytłumaczyć społeczeństwu serbskiemu, że "przed Serbią są ciężkie decyzje" - mówi prof. Konrad Pawłowski.

Dla Serbów utrata Kosowa jest przecież nadal niezagojoną raną. Uważają, że Kosowo jest ziemią, którą im po prostu zabrano. - To jest absolutnie spór symboliczny i kulturowy. Tutaj dla każdego serbskiego polityka uznanie Kosowa jest po prostu polityczną śmiercią. Prezydent Vucić boi się tego. Jedyne, co może robić, to grać na czas - tłumaczy ekspert.

Strategia negocjacyjna

Profesor Konrad Pawłowski zauważa, że "wydarzenia, które się pojawiają, są elementem strategii negocjacyjnej". - Mam wrażenie, że zamrażania dialogu, ale także artykułowania niektórych rozwiązań, które mogłyby dać Serbii możliwość ogłoszenia chociaż częściowego sukcesu. To jest właśnie to północne Kosowo, bo dzisiaj tak naprawdę cały bój toczy się o te cztery gminy na północy, które nigdy nie były całkowicie zintegrowane z Kosowem. Tam w większości mieszkają Serbowie i to zawsze była taka autonomiczna część w ramach Kosowa - przyznaje.

- W praktyce ta część dalej jest poddana jurysdykcji władzy w Belgradzie. Prezydent Vucić kontroluje więc działania Serbów w północnym Kosowie. Z jednej strony to źle, jakby powiedział premier Kurti, że to jest jakaś ingerencja, z drugiej strony to dobrze, bo tak naprawdę potencjał do otwarcia kolejnej wojny na Bałkanach przez Rosję jest duży - dodaje.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Prezydent Andrzej Duda z roboczą wizytą w Berlinie. Materiał Karola Surówki.

- Przedstawiciele unijnych instytucji są zaniepokojeni aferą korupcyjną wokół jednej z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Greczynka Eva Kaili usłyszała zarzuty i została aresztowana. Materiał Michała Strzałkowskiego.

- "Nie przypominam sobie czasu, gdy partnerstwo Stanów Zjednoczonych i Polski było ważniejsze i skuteczniejsze niż obecnie" - oświadczył w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken na początku spotkania z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem. Stwierdził też, że polskie przywództwo odgrywa kluczową rolę we wspieraniu Ukrainy. Rozmowa z prof. Piotrem Grochmalskim z Instytutu Studiów Strategicznych Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej.

POSŁUCHAJ

19:45

"Bój toczy się o cztery gminy na północy". Ekspert o sporze Serbii i Kosowa (Jedynka/Więcej świata)

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Konrad Pawłowski (Instytut Europy Środkowej i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), prof. Piotr Grochmalski (Instytut Studiów Strategicznych Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej)

Data emisji: 12.12.2022

Godzina emisji: 17.32

DS

Portrety
Portrety
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.