Jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej zwierzętom?

Data publikacji: 18.01.2023 10:43
Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 14:47
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej zwierzętom?
Jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej zwierzętom?, Autor - Shutterstock/Pixel-Shot
Wypadki z udziałem zwierząt domowych zdarzają się bardzo często, dlatego powinniśmy być gotowi na udzielenie czworonogom pierwszej pomocy. Lekarze weterynarii twierdzą, że każdy kto posiada domowego pupila, powinien wiedzieć, jak udzielić pomocy przedmedycznej, dlatego warto pomyśleć o szkoleniu na fantomach. 

Pierwsza pomoc 

Podczas udzielania pomocy przedmedycznej zwierzętom, przede wszystkim ważne jest nasze bezpieczeństwo. - Jeżeli poszkodowane zwierzę znajduje się na drodze publicznej, pamiętajmy, żeby zadać o własne bezpieczeństwo, podchodzić do zwierzęcia w sposób ostrożny, ponieważ nigdy nie mamy pewności, w jakim ono jest stanie i czy nie jest zwierzęciem agresywnym - tłumaczy Kinga Gaj, lekarz weterynarii. 

Podobnie jak w przypadku ratowania ludzi, u zwierząt wykonujemy resuscytację krążeniowo-oddechową. - Wykonujemy tzw. koszyczek (tak jak u ludzi) składamy ręce i uciskamy klatkę piersiową. To musi być 30 szybkich uściśnięć i przechodzimy do dwóch wdechów, które wykonujemy przez nos, a nie przez jamę ustną - wyjaśnia weterynarz. - Jeżeli obawiamy się przeniesienia choroby odzwierzęcej, możemy użyć zabezpieczeń w postaci torebek foliowych, wykonując dwa otwory na wysokości nozdrz - dodaje. 

Bierna postawa może narazić zwierzę na utratę zdrowia lub życia. Jak podkreśla Barbara Juszczak z OSP Proboszczowice, był przypadek, kiedy strażacy ratowali psa, który podczas pożaru uległ zaczadzeniu. - U czworonoga została wykonana resuscytacja - mówi. - Mieliśmy również psa, który został wyciągnięty ze studni i również wymagana była pierwsza pomoc. Został przykryty kocem termicznym i przewieziony do lecznicy - podkreśla. 

Kształcenie techników weterynarii 

By praktykować zawód technika weterynarii trzeba ukończyć szkołę średnią, a następnie zdecydować się na szkołę policealną lub studium kierunkowe - na kierunku technik weterynarii. Oprócz niezbędnej nauki i przebytych praktyk, kandydat na technika weterynarii powinien odznaczać się predyspozycjami psychofizycznymi, m.in. empatią i cierpliwością do zwierząt, umieć pracować w zespole, ale również potrafić samodzielnie podejmować decyzje, być odpornym na stres czy odznaczać się odpornością emocjonalną. 

 - Jeżeli chodzi o kierunek technik weterynarii, to prowadzimy takie kształcenie - mówi Monika Szczepaniak, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Sieradzu. - To nie są osoby, które prowadzą gospodarstwa rolne czy hodowle, są to często pasjonaci i osoby, które hobbistycznie się tym zajmują i po to, żeby pomóc własnym zwierzętom w potrzebie - przyznaje. 

POSŁUCHAJ

03:23

Jak udzielić pierwszej pomocy zwierzętom? (Ekspres Jedynki)

 

Czytaj również:

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Grażyna Plewińska

Data emisji: 17.01.2023

Godzina emisji: 16.46

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.