W dniach 16-20 stycznia w szwajcarskim Davos odbyło się Światowe Forum Ekonomiczne. Jest to coroczne spotkanie prezesów najbogatszych światowych korporacji, przywódców politycznych oraz intelektualistów i dziennikarzy.
Jednym z obecnych tam gości był prezes KGHM Tomasz Zdzikot. Jak wskazał, tegoroczne rozmowy na forum pokazały, że KGHM jest spółką, z której Polska może być dumna. - To, że w naszym kraju funkcjonuje KGHM, to nasza ogromna przewaga konkurencyjna - podkreślił.
Dodał, że firma działa lokalnie i globalnie. - Jesteśmy szóstym największym na świecie producentem miedzi, a drugim srebra. Mamy swoje aktywa w Ameryce Północnej i Południowej, prowadzimy biznes także w Azji. Z kolei w Polsce KGHM to firma bardzo lokalna, dolnośląska, zlokalizowana w Zagłębiu Miedziowym i tam odgrywająca ogromną rolę - powiedział.
Miedź motorem transformacji energetycznej
Gość audycji dodał, że istotną kwestią jest też fakt, że główny towar firmy, czyli miedź, to surowiec napędzający transformację energetyczną. - W Davos rozmawialiśmy z obecnymi tam firmami z branży oraz z ekonomistami między innymi o perspektywach na rynku miedzi, naszego głównego produktu - zaznaczył.
Jak dodał, prognozy dla tego materiału są bardzo dobre. - Miedź to surowiec, bez którego dzisiejsza rewolucja energetyczna nie może się odbyć - podkreślił, odnosząc się do danych, które potwierdzają tę tezę.
Jak wskazał, do wyprodukowania samochodu elektrycznego potrzeba około trzy razy więcej miedzi niż do pojazdu z silnikiem spalinowym. Turbiny wiatrowe potrzebują między 15 a 20 ton miedzi na dwa megawaty. Z kolei farma fotowoltaiczna o mocy megawata - między trzy a cztery tony surowca. - To wszystko są instalacje i technologie, które są dziś niezwykle potrzebne. Także dla nas, dla KGHM - podkreślił prezes.
Czytaj także:
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "W otwarte karty"
Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Tomasz Zdzikot (prezes KGHM)
Data emisji: 22.01.2023 r.
Godzina emisji: 15.07
ng
Podsumowanie forum w Davos. Prezes KGHM: miedź to surowiec, bez którego rewolucja energetyczna nie może się odbyć - Jedynka - polskieradio.pl