"Nie wiem, czy będzie jeszcze kiedy jaka Polska, ale tego jestem pewien, że nie będzie już Polaków" - te słowa wypowiedział car Mikołaj I po upadku powstania listopadowego. Były one zapowiedzią represji i działań antypolskich w Królestwie Polskim. Od przyłączenia Kongresówki do Imperium Rosyjskiego, po konfiskatę majątków, zesłania na Sybir, wcielania do armii carskiej i rusyfikację.
- Symbolem politycznym tych represji było zbudowanie cytadeli dominującej nad Warszawą. Kiedy Mikołaj przyjechał w 1835 roku do Warszawy, twardo oświadczył witającej go gromadce przedstawicieli polskich elit nastawionych na kolaborację, że cytadela jest świadomie zbudowanym symbolem strachu, jaki Rosja chce rzucić na Polskę - stwierdził prof. Andrzej Nowak.
Konspiracyjna walka o niepodległość
W pozostałych zaborach represje były łagodniejsze, ale więzienia także się zapełniały. W reakcji na działania trzech zaborców powstawały organizacje konspiracyjne chcące walczyć o niepodległość Polski. Najszybciej w Rzeczypospolitej Krakowskiej i Galicji.
Ten czas przyniósł zbrojną wyprawę płk. Józefa Zaliwskiego z Galicji do Królestwa Polskiego w 1833 roku. Także plan księdza Piotra Ściegiennego wybuchu insurekcji na Kielecczyźnie w 1844 roku. Z kolei w 1846 roku wybuchło kilkunastodniowe powstanie krakowskie, przygotowane przez Towarzystwo Demokratyczne Polskie, jego emisariuszy i krajowe organizacje spiskowe, w tym Stowarzyszenie Ludu Polskiego.
Dwa lata później było i powstanie wielkopolskie w ramach Wiosny Ludów. Od upadku zrywu listopadowego w 1831 roku spierano się na emigracji o przyczyny klęski, przyszłą walkę o niepodległość i kształt odrodzonej Polski.
Wielka Emigracja
W Paryżu od listopada 1831 roku działał Tymczasowy Komitet Emigracji Polskiej - pierwsze ugrupowanie Wielkiej Emigracji. Wielka Emigracja była jednym z największych ruchów tego rodzaju w ówczesnej Europie. Tworzyli ją konserwatyści Hotelu Lambert z księciem Adamem Jerzym Czartoryskim, demokraci z Joachimem Lelewelem czy radykałowie z Gromad Ludu Polskiego. Tworzyli ją także ludzie pióra: Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, Norwid - twórcy kultury narodowej.
- Przykład Polski, rozwinięty z pełnym dramatyzmem w czasie powstania listopadowego i trwającej blisko 10 miesięcy wojny, w której maleńkie Królestwo Polskie stworzone po Kongresie Wiedeńskim stawiało dzielny opór najsilniejszej armii świata, tzn. rosyjskiej, budził podziw. Przekonywał też tych, którzy wyjechali na emigrację, a było ich około 10 tys. ludzi. Była to bardzo liczna grupa osób zdeterminowanych, żeby dalej służyć Polsce. Grupa tworząca emigrację stworzy wyjątkowe laboratorium pracy intelektualnej, ale także czynu mającego prowadzić do odzyskania niepodległości - mówił prof. Andrzej Nowak.
Czytaj też:
Tytuł audycji: Historia żywa
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")
Data emisji: 30.01.2023
Godzina emisji: 21.08
DS
Konspiracje i myśl Wielkiej Emigracji. Polacy pragną odzyskania niepodległości - Jedynka - polskieradio.pl