Najważniejszą zmianą, jaka dotyczy rozliczających PIT, jest przesunięcie terminu składania niektórych zeznań za 2022 rok. Tym razem wszystkie rozliczenia wykonujemy w jednym terminie. - Dotyczy to również PIT-28, w którym rozliczamy na przykład przychody z najmu. W tym roku zeznania składamy od 15 lutego do 2 maja, ponieważ 30 kwietnia to dzień wolny od pracy - wyjaśnia Agnieszka Pietrzyk, naczelnik Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim.
Co ważne, jeżeli złożymy swoje zeznanie przed tym terminem, to również zostanie ono uznane za złożone w dniu 15 lutego. - Od tego dnia Urząd Skarbowy liczy termin chociażby na zwrot nadpłat. Jeżeli złożymy to zeznanie drogą elektroniczną, urząd ma 45 dni na dokonanie takiego zwrotu. Jeśli zeznanie złożymy w formie papierowej, wtedy urząd ma do 3 miesięcy na zwrot nadpłaty - podkreśla gość "Czterech pór roku".
Kolejną ze zmian wprowadzonych w systemie rozliczeń jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku. W tym roku wynosi ona 30 tysięcy złotych. - Oznacza to, że jeżeli ktoś uzyskał 30 tysięcy złotych dochodu w roku podatkowym, nie zapłaci podatku - słyszymy.
Czytaj także:
Większy procent na OPP
Do tej pory w ramach rozliczenia mogliśmy przekazać 1 proc. naszego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Od tego roku przepisy pozwalają nam odpisać na ten cel 1,5 proc. - Możemy wskazać również cel szczegółowy, na który chcemy przekazać kwotę z naszego podatku - zauważa rozmówczyni Daniela Wydrycha.
Co jednak w sytuacji, gdy zapomnimy wskazać w rozliczeniu wybraną przez nas organizację? - Jeżeli przekazywaliśmy kwotę w ubiegłym roku i wygeneruje się nam zeznanie podatkowe w usłudze "Twój e-PIT", to wygeneruje nam się również to przekazanie 1,5 proc. podatku na tę samą organizację pożytku publicznego i cel szczegółowy. Jeśli chcemy zmienić organizację, to musimy dokonać zmiany w usłudze bądź, składając zeznanie, w inny sposób wskazać organizację - wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia. - Inaczej jest w przypadku emerytów i rencistów. Jeżeli otrzyma on PIT 40A z ZUS lub KRUS, to nie musi się już rozliczać. W przypadku, kiedy jednak chce przekazać 1,5 proc. na OPP, wówczas wystarczy, że złoży taki wniosek PIT-OP i tam może wskazać organizację i cel szczegółowy - tłumaczy Agnieszka Pietrzyk.
Podatek zerowy
W 2022 roku zaczęły obowiązywać ulgi nazywane podatkiem zerowym. Jest to kwota przychodów zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. - Jest to kwota 85 528 złotych. Są różne kategorie podatników, którym przysługuje zwolnienie do tej wysokości przychodu - mówi gość "Czterech pór roku". - Mamy tu na przykład rodziny wychowujące co najmniej czwórkę dzieci, ulgę dla seniorów, dla osób mieszkających przez jakiś czas za granicą oraz ulgę dla młodych - mówi Agnieszka Pietrzyk.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Daniel Wydrych
Gość: Agnieszka Pietrzyk (naczelnik Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim)
Data emisji: 30.01.2023
Godzina emisji: 11.14
qch
Zmiany w rozliczeniach PIT. O czym powinniśmy pamiętać? - Jedynka - polskieradio.pl