Kwiaty doniczkowe - piękne i pożyteczne
Rośliny doniczkowe są popularnym elementem dekoracyjnym naszych domów. Nie tylko ubarwiają nasze wnętrza, ale także wpływają korzystanie na zdrowie i samopoczucie. - Mają one pożyteczne cechy, np. produkcja tlenu w ciągu dnia czy pochłanianie substancji toksycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agata Jędrzejuk z Katedry Roślin Ozdobnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. - Wszystkie substancje, które występują w farbach, klejach, mogą być pochłaniane przez bakterie, które żyją w korzeniach roślin. (...) Mamy również takie rośliny, które bardzo przydają się w sypialni, ponieważ produkują one tlen w godzinach wieczornych i w rezultacie jakość naszego snu jest zdecydowanie lepsza - podkreśla gość Jedynki.
Jak się okazuje odpowiednia liczba roślin, jest sposobem na zniwelowanie suchego powietrza w mieszkaniu. - Naukowcy sprawdzili, że na mieszkanie ok. 50 m2 wystarczy 14 średniej wielkości roślin, aby zredukować te niekorzystne czynniki, które występują w mieszkaniu. Dodatkowo regulują one wilgotność powietrza, ponieważ wraz z produkowanym tlenem, częściowo wydalana jest woda, rośliny oddychają, pobierają powietrze i dwutlenek węgla. To wszystko powoduje, że nie mamy zbyt suchego powietrza - tłumaczy ekspert.
Odpowiednie światło
Jeśli decydujemy się na uprawę roślin ozdobnych, musimy wiedzieć, jak o nie dbać. - Mamy takie gatunki, które wymagają jasnego stanowiska i powinny rosnąć tak, aby bezpośrednio promienie słoneczne na nie padały. Są to wszystkie rośliny gruboszowate, m.in. kaktusy czy drzewko szczęścia - zaznacza Agata Jędrzejuk. - Inne rośliny wolą światło rozproszone, czyli stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu np. palmy, fikusy - dodaje.
Z kolei z roślin które lubią cień, możemy wyróżnić sansewiery, czyli tzw. wężownice. - Mogą one rosnąć na stanowisku półcienistym. W takich warunkach również dobrze będzie się rozwijał skrzydłokwiat. Często występuje on w sypialniach, dalej od okna - wyjaśnia ekspert.
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt domowych
Zanim przystąpimy do kupienia jakiegoś gatunku roślin, powinniśmy zwrócić uwagę na to, że niektóre z nich mogą niekorzystanie wpływać na domowe zwierzęta. - Musimy uważać szczególnie na koty. Wszystkie rośliny z rodziny obrazkowatych, które wydzielają soki mleczne, np. fikusy czy gwiazdy betlejemskie, będziemy musieli usunąć, jeżeli mamy koty, lub trzymać w pomieszczeniach, do których nie mają one dostępu - dodaje.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Maciej Kurzajewski
Gość: dr Agata Jędrzejuk (SGGW w Warszawie)
Data emisji: 31.01.2023
Godzina emisji: 11.17
ans