Spieszmy się odwiedzać takie wsie, wąchać, smakować i poznawać je wszystkimi zmysłami aby zostały w naszej pamięci, bo takie wsie bezpowrotnie odchodzą.
Przez ostatnie kilkanaście lat na podlaskich wsiach sporo się zmieniło. Dlaczego jest coraz mniej gospodarzy? - Przede wszystkim jest duża migracja do miast, a także dzieci tych gospodarzy nie chce tutaj zostać, wyjeżdżają do większych miejscowości - podkreśla bohater reportażu. - Ci co zostali, to m.in. są tutaj z konieczności - dodaje.
Z czego znane jest Podlasie? Przede wszystkim z tradycyjnej, drewnianej architektury. We wszystkich wsiach uwagę zwracają bogato zdobione drewniane domy. Dekoracje zewnętrzne widoczne są szczególnie na okiennicach. Oprócz bogato zdobionych domów zobaczymy tu krzyże wotywne, drewniane cerkwie, zabytkowe kapliczki. Dodatkowym atutem jest piękna przyroda i brak zanieczyszczeń przemysłowych.
Reportażyści Studia jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Czytaj również:
Tytuł reportażu: "PNR - Polski Niedobitek Rolniczy"
Autorzy: Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak
Data emisji: 31.01.2023
Godzina emisji: 1.10
ans
Sielskość podlaskiej wsi w reportażu "Polski Niedobitek Rolniczy" [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl