1 lutego weszły w życie zmiany w systemie pieczy zastępczej. Nowe przepisy przewidują m.in. wzrost wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka, zakaz tworzenia nowych domów dziecka oraz poprawę organizacji procedur adopcyjnych. Zmiany, które zaczęły obowiązywać od środy, mają przyczynić się do przyspieszenia procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej, czyli przejścia z umieszczania dzieci w placówkach instytucjonalnych do opieki świadczonej w rodzinnych formach np. w rodzinach zastępczych.
"Jeden cel zmian"
Na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha wskazała, że "nowelizacja ustawy zawiera bardzo dużo zmian i one wszystkie mają służyć tak naprawdę jednemu celowi". - Po pierwsze ograniczaniu trafiania dzieci do systemu pieczy zastępczej, po drugie deinstytucjonalizacji - wyjaśniła.
- Chodzi nam o to, aby dzieci, które muszą być odbierane rodzinom naturalnym, trafiały do rodzinnych form pieczy, czyli do rodzin zastępczych, do rodzinnych domów dziecka, a nie do placówek opiekuńczo-wychowawczych, które kiedyś nazywaliśmy domami dziecka - podkreśliła.
"Mniej placówek, więcej rodzin"
- Zależy nam, aby ubywało placówek, czyli domów dziecka, a przybywało rodzin zastępczych, by powiaty potrafiły i miały narzędzia do tego, aby jak najlepiej wspierać rodziny zastępcze, które są na ich terenie, i pozyskiwać nowe - powiedziała.
Dodała, że "chcemy również wspierać te dzieci, kiedy już dorastają i są na etapie usamodzielnienia". - To też są zmiany w przepisach, które temu służą - wskazała.
Więcej w nagraniu.
Audycja: Sygnały dnia
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Barbara Socha (wiceminister rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 3.02.2023
Godzina emisji: 8.15
jb/kor
"Mniej placówek, więcej rodzin". Barbara Socha o zmianach w systemie pieczy zastępczej - Jedynka - polskieradio.pl