Dr Kwiatkowski: wśród zwolenników Republikanów widać spadek poparcia dla wspierania Ukrainy przez USA

Data publikacji: 15.02.2023 19:10
Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 20:15
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przedstawiciele administracji USA ostrzegają przywódców Ukrainy, że najbliższe miesiące mogą być ostatnią szansą, by zmienić trajektorię wojny z Rosją
Przedstawiciele administracji USA ostrzegają przywódców Ukrainy, że najbliższe miesiące mogą być ostatnią szansą, by zmienić trajektorię wojny z Rosją , Autor - Shutterstock/Novikov Aleksey
Przedstawiciele administracji USA ostrzegają przywódców Ukrainy, że najbliższe miesiące mogą być ostatnią szansą, by zmienić trajektorię wojny z Rosją, z uwagi na możliwe ograniczenie wsparcia przez Kongres - napisał "Washington Post". Czy Ukraina będzie otrzymywać kolejne pakiety pomocy od Stanów Zjednoczonych?

Amerykańska pomoc dla Ukrainy 

Dziennik "Washington Post" powoływał się na wypowiedzi szefa CIA Billa Burnsa i zastępcy sekretarza stanu USA Wendy Sherman, którzy w dosadnych słowach mieli zwracać uwagę na decydujące znaczenie wiosennych miesięcy i przekonanie, że stanowią one najlepszą szansę, by zmienić obecny impas na polu bitwy. Z drugiej strony Amerykanie szykują kolejny, największy do tej pory, pakiet pomocy wojskowej. - Ta pomoc jest o tyle niezwykła, że Stany Zjednoczone nie są związane z Ukrainą żadnym sojuszem, przez rok przeznaczyli na pomoc 50 mld dolarów, z czego połowa poszła na uzbrojenie Ukrainy - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Wojciech Kwiatkowski z Wydziału Prawa i Administracji UKSW w Warszawie. - Większość Amerykanów popiera pomoc dla Ukrainy, ale te problemy, które mogą wyniknąć, biorą się z tego, że Partia Republikańska przejęła Izbę Reprezentantów, a ona decyduje o większości wydatków na różne programy. Wśród zwolenników tej partii mamy znaczący spadek poparcia dla wspierania Ukrainy - stwierdza ekspert. 

Wizyta Joe Bidena w Polsce 

Amerykański prezydent przyleci do Polski w poniedziałek, 20 lutego, i zostanie do środy. Joe Biden ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą, a także z liderami Bukareszteńskiej Dziewiątki. Ma również wygłosić przemówienie przed pierwszą rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę. O czym świadczy ta wizyta? - Jest to pewna zmiana dostrzegania Polski w USA - mówi gość Jedynki. - Nie tak dawno temu byliśmy postrzegani jako państwo, które ma swoje kompleksy i tworzy pewną politykę zagraniczną względem Rosji. Teraz i USA, i wiele państw w UE widzą to, że mieliśmy rację i że to my ostrzegaliśmy przed prawdziwym obliczem Rosji - ocenia. 

Polska jest również państwem, gdzie część żołnierzy ukraińskich jest szkolona z obsługi zachodniego sprzętu. - Ten punkt ciężkości przeniósł się do Polski i ta wizyta nie jest przypadkowa. Trzeba również podkreślić, że Polska jest tym państwem, które moderuje wszystkie programy związane z sankcjami na poziomie UE i że jesteśmy państwem, które mówi nie tylko o wartościach europejskich, ale stara się je realizować i bronić, stąd ta wizyta mnie nie dziwi - przyznaje dr Kwiatkowski. 

POSŁUCHAJ

20:11

Przedstawiciele administracji USA ostrzegają przywódców Ukrainy, że najbliższe miesiące mogą być ostatnią szansą, by zmienić trajektorię wojny z Rosją. (Więcej świata/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

Polska oczekuje nowych planów obronnych wschodniej flanki NATO na wypadek ataku. Temu między innymi poświęcone były rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy w kwaterze głównej w Brukseli z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Ze strony szefa NATO padła deklaracja dot. gotowości wszystkich sojuszników do obrony Polski.

Jens Stoltenberg i amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin mówili w Brukseli, że Ukraina może wkrótce przejąć inicjatywę i przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Warunkiem jest jednak szybkie dozbrojenie przez sojuszników. Rozmowa z Andrzejem Kińskim, redaktorem naczelnym magazynu "Wojsko i Technika".

- Debata w Parlamencie Europejskim poświęcona rocznicy wybuchu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Dyskusja koncentruje się na sytuacji na froncie i pomocy, jakiej UE udziela Ukrainie. Felieton Michała Strzałkowskiego. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Wojciech Kwiatkowski (Wydział Prawa i Administracji UKSW w Warszawie), Andrzej Kiński (redaktor naczelny magazynu "Wojsko i Technika")

Data emisji: 15.02.2023 r.

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Motywy
Motywy
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.