Katarzyna Przybylska z Telematics Technologis wyjaśnia, gdzie możemy zapoznać się z informacjami o płatnych drogach na stronie internetowej Polskiego Związku Motorowego. - W Polsce to jest ta organizacja, która jest jedynym legalnym i autoryzowanym dystrybutorem winietek na drogach: austriackich, czeskich, słowackich czy szwajcarskich - mówi. - Przede wszystkim to doskonałe źródło informacji, gdzie, jak i ile zapłacimy za przejazdy. To, w jaki sposób będziemy płacić za poruszanie się po autostradach, zależy od tego, w którym kraju jesteśmy. Np. we Francji czy we Włoszech zapłacimy przy bramkach wjazdowych na dany odcinek drogi. Są też kraje, w których musimy mieć winietę przyklejoną na szybę. (...) Musimy pamiętać także o tym, że w takich krajach jak np. Francja trzeba również zapłacić za przejazd niektórymi tunelami, mostami czy wiaduktami - wyjaśnia.
Wyprawa za granicę. Jak się przygotować?
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy samochód, którym udajemy się w podróż, spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. - Przede wszystkim sprawdzamy, czy układ hamulcowy jest sprawny, a pojazd wyposażony we właściwe płyny. Należy również sprawdzić, czy w pojeździe mamy odpowiednie wyposażenie. Może się zdarzyć sytuacja, że będziemy potrzebowali skorzystać z łańcuchów - mówi Wojciech Rawiński z Polskiego Związku Motorowego.
- Ponadto bagaż, który przewozimy w samochodzie, powinien być tak zabezpieczony, żeby nie mógł się przemieszczać. Każdy element przewożony luźno może zrobić bardzo dużo złego - dodaje ekspert.
Bezpieczeństwo jest szczególnie ważne, kiedy podróżujemy z bliskimi. - W momencie, kiedy dochodzi do gwałtownego hamowania, czyli do tej sytuacji niebezpiecznej, która wcale nie musi się skończyć wypadkiem drogowym, to osoba niezapięta w pasy bezpieczeństwa, albo dziecko niewłaściwie zapięte w fotelik, mogą po prostu przemieścić się w samochodzie i z jednej strony zrobić krzywdę sobie lub osobom siedzącym z przodu - wyjaśnia Wojciech Rawiński.
Wyposażenie auta i dopuszczalna prędkość
Czy wybierając się za granicę, musimy dokładnie znać przepisy, np. dotyczące wyposażenia auta w danym kraju? - Zgodnie z konwencją wiedeńską osoba wyjeżdżająca za granicę samochodem zarejestrowanym w Polsce jest zobowiązana do posiadania tylko takiego wyposażenia, jakiego wymaga prawo krajowe - wyjaśnia Katarzyna Przybylska z Telematics Technologis. - Musimy mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Obowiązkowe są też oczywiście tablice rejestracyjne. Ważne jest to, żeby ona była dobrze widoczna i czytelna, żeby nie była przysłonięta. To jest to, czego wymaga od nas prawo - zaznacza gość Jedynki.
Ekspertka przypomina również, że warto zapoznać się z dopuszczalnymi prędkościami obowiązującymi w danym kraju. - W Polsce po autostradach poruszamy się maksymalnie z prędkością 140 km/h. W przypadku krajów, do których najczęściej jeździmy na narty, np. Włochy, Austria, Czechy, Francja, Słowacja - jest to 130, a w Szwajcarii - 120 km/h - mówi.
Wyjazd w góry
Część rodzin decyduje się na wyjazd w góry, również za granicę. Taka podróż wymaga szczególnego przygotowania ze strony kierowcy. - Wyjeżdżając za granicę własnym samochodem, warto poświęcić trochę czasu, aby dobrze przygotować się do podróży - radzi Dorota Olszewska z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. - To pozwoli nam uniknąć stresu, problemów technicznych i kłopotów z policją. Po pierwsze należy wyposażyć samochód w koło zapasowe, żarówki na wymianę, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy. Warto zabrać porządnie wyposażoną apteczkę, warto też zwrócić uwagę na sposób przewożenia dzieci, limity prędkości i możliwość używania antyradarów, które w wielu krajach są zakazane - przypomina.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Klaudia Porębska
Goście: Katarzyna Przybylska (Telematics Technologis), Wojciech Rawiński (Polski Związek Motorowy), Dorota Olszewska (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego)
Data emisji: 17.02.2023
Godzina emisji: 17.18
ans
Zimowy wypoczynek za granicą. O czym należy pamiętać? - Jedynka - polskieradio.pl