"Wskoczyliśmy do wyższej ligi dyplomatycznej". Ekspert o roli Polski w polityce międzynarodowej

Data publikacji: 21.02.2023 09:45
Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 10:37
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Stany Zjednoczone przebudowują porządek międzynarodowy, który naruszył Putin, i są pewnym gwarantem bezpieczeństwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. Jednocześnie - uważa - wzrasta rola Polski, która również chroni świat euroatlantycki.

Prezydent USA Joe Biden rozpoczął w poniedziałek oficjalną wizytę w Warszawie. Dziś spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Wygłosi również przemówienie do Polaków i Ukraińców w Arkadach Kubickiego, przy Zamku Królewskim.

Artur Wróblewski zwraca uwagę, że wizyta Joe Bidena w Polsce i na Ukrainie jest potwierdzeniem roli, jaką Stany Zjednoczone odgrywają od dawna na świecie, czyli "pewnego rodzaju arsenału demokracji i gwarantu bezpieczeństwa".

- Widzimy, że tak jak w latach 90. na Bałkanach czy jak na Bliskim Wschodzie bądź jak 80 lat temu w Europie, Stany Zjednoczone znowu budują czy przebudowują porządek międzynarodowy, który naruszył Putin, i są pewnym gwarantem bezpieczeństwa - komentuje gość Jedynki.

Ważna rola Polski

Zdaniem Artura Wróblewskiego Polska otrzymuje "pewną rolę do wykonania w tym nowym, kształtującym się porządku międzynarodowym". Jaka ona będzie?

- John Kirby, czyli rzecznik Rady Bezpieczeństwa USA, kilka dni temu powiedział to, co wielu analityków i ekspertów mówi już od paru tygodni czy miesięcy, że jesteśmy już w trochę innej lidze dyplomatycznej. Myślę, że jak się wskoczyło do tej wyższej ligi, to już się w niej zostanie - ocenia Artur Wróblewski.

Polska jest pewnym punktem odniesienia

Ekspert Jedynki wskazuje na formaty międzynarodowe, m.in. na Dziewiątkę Bukaresztańską czy ligę państw wschodniej flanki, które integrują i porządkują nasz region. - Wiele z tych formatów jest wyłącznie z inicjatywy polskiej i to działa. Możemy mówić, że trwale wchodzimy do tej ligi państw na świecie, może średnich, ale kluczowych i węzłowych, jak Izrael, Wielka Brytania, Australia i Japonia w swoim miejscu. To już raczej zapisze się na trwałe, że Polska jest pewnym punktem odniesienia - mówi Artur Wróblewski.

- Geopolitycznie jesteśmy takim trochę flankowym państwem. Zanim Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej i NATO, to poniekąd chronimy też ten świat euroatlantycki. To jest nowa jakość po 30 latach transformacji. Możemy mieć satysfakcję, że mamy najlepsze czasy od XVI czy XVII wieku, kiedy odgrywaliśmy jakąś rolę w tej części świata. Dziś w innej skali i proporcjach, ale również odgrywamy istotną rolę - dodaje.

Czytaj także:

AudycjaSygnały dnia

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 21.02.2023 r.

Godzina emisji: 7.40

DS

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.