"Bardziej prawdopodobny jest inny scenariusz". Były szef połączonych sztabów Zjednoczonego Królestwa o zakończeniu wojny w tym roku

Data publikacji: 27.02.2023 19:20
Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 19:54
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Gen. sir Richard Barrons, były szef połączonego dowództwa brytyjskich sił zbrojnych, ocenia w Polskim Radiu, że wojna na Ukrainie potrwa jeszcze długo i prawdopodobnie nie skończy się w tym roku. - Żadna ze stron nie ma zdolności do tego, by doprowadzić do decydującego rozstrzygnięcia na polu bitwy - twierdzi.

Gen. sir Richard Barrons przyznaje, że "ta wojna była jak najbardziej do uniknięcia". - Fakt, że do niej doszło, pokazuje porażkę polityki i planowania ze strony Zachodu. Po rosyjskiej inwazji na Krym było mnóstwo czasu na wzmocnienie ukraińskich sił zbrojnych w taki sposób, by były w stanie odstraszyć, a także pokonać najeźdźcę - wyjaśnia.

Ekspert tłumaczy w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia Adamem Dąbrowskim, iż "efektywne odstraszanie kosztuje nieporównanie mniej niż ewentualna reakcja kryzysowa, która trwa do dziś". - Musimy pogodzić się z tym, że inwazja zmieniła się w wielką wojnę. To, co początkowo miało być krótką inwazją, zmieniło się w poważny konflikt, mobilizujący gospodarkę i społeczeństwo po obu stronach, a także po części na Zachodzie - twierdzi.

- Dziś nie wygrała żadna ze stron. Żadna też nie przegrała. Żadna nie jest nawet blisko poddania się. Żadna nie ma zdolności do tego, by doprowadzić do decydującego rozstrzygnięcia na polu bitwy. Połącz te wszystkie czynniki, a otrzymasz wielką wojnę, która będzie trwać bardzo długo - dodaje.

"Nadzieja to nie strategia"

Gen. sir Richard Barrons odnosi się do opinii m.in. czołowych brytyjskich polityków, którzy mają nadzieję, że koniec wojny na Ukrainie nadejdzie jeszcze w tym roku.

- Nadzieja to nie jest strategia. Popatrzmy na fakty. Rosyjskie wojska mogły rozpocząć ofensywę, ale po prostu nie mają zdolności, by zabrać Ukrainie znaczącą część terytorium. Jednocześnie nie grozi im niebezpieczeństwo porażki tak dużej, że zostaną wyrzuceni. Z kolei Ukraińcom nie brakuje woli (walki - red.), a wręcz przeciwnie. Polegają jednak w pełni na ekwipunku i amunicji z Zachodu. One są dostarczane, ale nie na taką skalę, która pozwoliłaby na decydujące rozstrzygnięcie - mówi.

Zdaniem eksperta "wszystko to sugeruje, że mimo iż chcielibyśmy, aby wojna skończyła się w tym roku, to zdecydowanie bardziej prawdopodobny scenariusz jest inny".

- Według mnie rosyjskiej inwazji dość szybko zabraknie pary. Z kolei ukraińska kontrofensywa, której spodziewamy się nieco później, przyniesie pewne rezultaty, ale mało prawdopodobne jest, by była na tyle potężna, żeby wypchnąć Rosjan. Efektem będzie przedłużenie wojny na rok 2024, przynajmniej na 2024 rok - komentuje gen. sir Richard Barrons.

Poza tym w audycji:

- Z codziennych raportów Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że najcięższe walki trwają obecnie w rejonach Bachmutu, Wuhłedaru i Awdijiwki. Rosjanie od miesiąca ogłaszają, że "już za chwilę" odetną stacjonujące tam ukraińskie wojska od zaopatrzenia, ale Ukraińcy wciąż się bronią, a nawet wyprowadzają lokalne kontrataki. Materiał Macieja Jastrzębskiego.

- Unia Europejska ogłosiła dodatkowe sankcje wobec Grupy Wagnera za łamanie praw człowieka na Ukrainie, ale też w RPA, Mali i Sudanie. Ta wspierana przez Kreml prywatna firma wojskowa coraz szerzej działa w Afryce. O szczegółach Katarzyna Semaan.

- Koniec wspólnych ćwiczeń morskich Rosji, Chin i RPA u wybrzeży Durbanu oraz początek wielonarodowych ćwiczeń "Cobra Gold" sił USA, Japonii, Korei Południowej i Tajlandii. Rozmowa z kom. prof. Krzysztofem Kubiakiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

POSŁUCHAJ

20:06

"Bardziej prawdopodobny jest inny scenariusz". Były szef połączonych sztabów Zjednoczonego Królestwa o zakończeniu wojny w tym roku (Jedynka/Więcej świata)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: gen. sir Richard Barrons (były szef połączonego dowództwa brytyjskich sił zbrojnych) w rozmowie z Adamem Dąbrowskim, kom. prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)

Data emisji: 27.02.2023 r.

Godzina emisji: 17.32

DS

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.