Rosyjskie wojska tracą sprzęt i żołnierzy. Prof. Grochmalski: to porażające liczby

Data publikacji: 02.03.2023 19:30
Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 21:03
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rosja wskutek wojny z Ukrainą traci ogromne zasoby
Rosja wskutek wojny z Ukrainą traci ogromne zasoby , Autor - Shutterstock
Największa w tej wojnie bitwa czołgów o Wuhłedar, miasto na południowy zachód od Doniecka, przyniosła Rosjanom druzgocącą klęskę i wielkie straty w sprzęcie - napisał "New York Times", opierając się na relacjach ukraińskich żołnierzy. Według Sił Zbrojnych Ukrainy wojska rosyjskie straciły pod Wuhłedarem co najmniej 130 czołgów i pojazdów opancerzonych.  

Ogromne straty rosyjskie 

Zdaniem ukraińskich dowódców trwająca trzy tygodnie bitwa była największą konfrontacją czołgów w trwającej od 24 lutego 2022 roku wojnie na pełną skalę. Rosjanie nie zdołali jednak zdobyć Wuhłedaru, a ponadto powtarzali błędy, które już wcześniej sprawiły, że stracili wiele czołgów: wjeżdżali całymi kolumnami w zasadzki - relacjonuje nowojorski dziennik.

Rosja ponosi ogromne straty wskutek wojny z Ukrainą. Szacuje się, że straciła ok. 60-70 tys. żołnierzy, a wielu również jest rannych. - Łącznie około 200-250 tys. ludzi. Ocenia się, że to są wielokrotnie większe straty od tych, które Rosja poniosła od zakończenia II wojny światowej. Są to m.in. 35-krotnie większe straty niż w Afganistanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej. - To są naprawdę porażające liczby. Są to również straty materialne i straty sprzętu - podkreśla ekspert. 

Czy Rosji zabraknie sprzętu?

Niezależni rosyjscy analitycy mówią, że miesięczna produkcja czołgów wynosi ok. 20 sztuk, z kolei Rosja traci miesięcznie ok. 150 czołgów. - Uralvagonzavod to największa fabryka czołgów na świecie, ona miała problemy, była na granicy bankructwa. W tej chwili rzeczywiście fabryka jest w stanie wyprodukować ok. 20 sztuk miesięcznie - wyjaśnia prof. Piotr Grochmalski. - Generalnie Rosja ma znaczące straty, jeżeli chodzi o sprzęt wojskowy, około 50 sztuk miesięcznie mają na minusie - ocenia gość Programu 1. 


POSŁUCHAJ

20:37

Rosyjskie wojska tracą sprzęt i żołnierzy (Więcej świata/Jedynka)

 

Czytaj również: 

Ponadto w audycji:

- "Francuski wymiar sprawiedliwości uzyskał pierwsze karne zajęcie willi rosyjskiego oligarchy, objętego sankcjami wskutek rosyjskiej agresji na Ukrainę" - doniósł dziennik "Le Monde". "Te dochodzenia są niezbędne, aby przejść od tymczasowego zamrożenia do ostatecznej konfiskaty aktywów oligarchów, do czego w marcu 2022 roku wezwał minister gospodarki Bruno Le Maire. Sankcje o charakterze czysto politycznym i administracyjnym, o których zdecydowano na szczeblu europejskim, nie mogą prowadzić do wywłaszczenia majątku, co wymaga decyzji sądu, opartej na przestępstwach kryminalnych" – informuje "Le Monde". Felieton Katarzyny Semaan. 

Kanclerz Olaf Scholz potwierdził poparcie Niemiec dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, oceniając to jako wkład w obronę bezpieczeństwa międzynarodowego. "Nie będzie porozumienia pokojowego, zawieranego ponad głowami Ukraińców" – podkreślił Scholz w Bundestagu w rok po zapowiedzi "punktu zwrotnego" (Zeitenwende) w polityce zagranicznej RFN. Rozmowa z prof. Piotrem Madajczykiem z Instytutu Studiów Politycznych PAN. 

- Spotkanie w Delhi ministrów spraw zagranicznych państw grupy G20, z udziałem sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, ministra spraw zagranicznych Chin Qin Ganga i szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej). prof. Piotr Madajczyk (PAN)

Godzina emisji: 17.32

mg

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.