Dziś wieczorem, polskiego czasu, w Białym Domu dojdzie do spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. To będzie już drugie spotkanie przywódców USA i Niemiec w Waszyngtonie. Głównymi tematami rozmów będą: inwazja Rosji na Ukrainę i dalsze wsparcie dla Kijowa.
- To będzie prywatne spotkanie. Nie będzie na nim dziennikarzy, nie będzie też konferencji prasowej. Jeżeli nawet coś ważnego zostanie ustalone, nie dowiemy się o tym błyskawicznie - komentuje Jacek Przybylski.
Ewentualne sankcje wobec Chin?
Zdaniem Jacka Przybylskiego Joe Biden i Olaf Scholz będą dyskutować nie tylko o rosyjskiej agresji i wsparciu dla Ukrainy, ale także o Chinach. - Amerykanie otwarcie przyznają, że mocno obawiają się, iż Pekin może zacząć dostarczać broń Moskwie. Stąd bardzo chcieliby wiedzieć, czy Unia Europejska, a zwłaszcza Niemcy, dołączą się do ewentualnych sankcji, które Amerykanie mogą nałożyć na Chiny - wyjaśnia ekspert. Chiny są przecież największym partnerem handlowym Niemiec.
Nakłady na obronność
Rozmowy będą dotyczyły także, jak wskazuje Jacek Przybylski, "ponownego uzbrojenia Niemiec". - Wystarczy spojrzeć na procent PKB, który wydają na uzbrojenie Niemcy i który wydajemy my. Polska przeznacza na obronność 3 proc. PKB, a Niemcy wydają 1,4 proc. PKB na zbrojenia - tłumaczy Jacek Przybylski.
- Myślę, że jeden z punktów tej prywatnej rozmowy może dotyczyć tego, żeby Niemcy zobaczyli, co się dzieje w Europie, i stali się znów tą wiodącą potęgą militarną na Starym Kontynencie - dodaje.
W poprzedniej kadencji prezydent Donald Trump próbował wymusić to na Niemczech, zapowiadając zabranie części amerykańskich wojsk. Teraz Biały Dom pod rządami Joe Bidena stawia na bardziej przyjazne metody.
- Trzeba zauważyć, że Biden i Scholz mają bardzo dobre osobiste relacje. Ta wizyta w żaden sposób nie może być interpretowana jako sygnał wielkiego kryzysu na linii Berlin - Waszyngton, a myślę, że wręcz przeciwnie (…). Co jest dość niezwykłe, kanclerzowi nie towarzyszy żadna grupa dziennikarzy i to może wskazywać na to, że rzeczywiście obaj politycy będą chcieli otwarcie i szczerze porozmawiać. Być może bez nacisków - mówi gość Jedynki.
Poza tym w audycji:
- Armia Stanów Zjednoczonych może jeszcze w tym roku uruchomić swoją bazę wojskową nad Morzem Czarnym - służyłaby ona do wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Poinformowały o tym rumuńskie media. Materiał Katarzyny Semaan.
- Białoruski laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki został skazany przez sąd w Mińsku na 10 lat pozbawienia wolności. Razem Bialackim skazano także trzech innych działaczy założonego przez niego Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", którzy otrzymali wyroki od siedmiu do dziewięciu lat pozbawienia wolności. Rozmowa z Alesiem Zarembiukiem, prezesem Fundacji Białoruski Dom.
- Polscy lekarze zbadają stan zdrowia byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. To konsekwencja oficjalnego, unijnego protestu w tej sprawie, przekazanego władzom w Tbilisi w poniedziałek. Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, odsiaduje wyrok sześciu lat więzienia za rzekome nadużycie władzy, który - jak podkreśla - jest motywowany politycznie. Saakaszwili obecnie przebywa w szpitalu, a stan jego zdrowia znacznie się pogorszył. Felieton Macieja Jastrzębskiego.
Czytaj także:
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Jacek Przybylski (publicysta tygodnika "Do Rzeczy"), Aleś Zarembiuk (prezes Fundacji Białoruski Dom)
Data emisji: 3.03.2023 r.
Godzina emisji: 17.33
DS
Spotkanie Scholza i Bidena w Waszyngtonie. Ekspert: będą chcieli porozmawiać otwarcie - Jedynka - polskieradio.pl