Gość magazynu "Więcej świata" przypomina, że w Turcji wielkimi krokami zbliżają się wybory. To oznacza również zatrzymanie pracy Parlamentu. - Oczywiście Parlament zawsze może wznowić prace, ale nikt w Turcji nie będzie go zwoływał, żeby przegłosowywać kwestię przystąpienia Szwecji do NATO. Nie jest to temat tureckiej debaty wyborczej - analizuje Jacek Tarociński. Dodaje, że ewentualne decyzje mogą więc zapaść dopiero po wyborach, które zaplanowano na maj tego roku.
Czy Finlandia "poczeka" na Szwecję?
Rozmówca Pawła Lekkiego przypomina, że zarówno Szwedzi, jak i przedstawiciele NATO i administracji amerykańskiej chcieliby, by datą graniczną był lipiec 2023 roku, kiedy to zaplanowano szczyt w Wilnie. Tymczasem prezydent Finlandii gości w Turcji, gdzie wraz z prezydentem Erdoganem rozmawia na temat przystąpienia swojego kraju do Sojuszu. - Najprawdopodobniej jutro (17.03) na wspólnej konferencji prasowej w Ankarze obaj prezydenci ogłoszą "zielone światło" Turcji - zwraca uwagę Jacek Tarociński.
Kolejnym krokiem może być finalizacja procesu akcesyjnego. - Możemy mieć nadzieję, że Turcja dokona tego mniej więcej do połowy kwietnia. Ale to, czy Finlandia wejdzie do NATO przed Szwecją, będzie już zależało od tego, kiedy Węgry ratyfikują oraz kiedy zostaną złożone dokumenty akcesyjne ze strony fińskiej - wyjaśnia gość Jedynki. Dodaje, że Finlandia sama może wstrzymać złożenie dokumentów, by "poczekać" na Szwedów. "Jednak najprawdopodobniej prezydent Niinisto dokona tego procesu jak najszybciej".
W audycji również:
- o wizycie nowego czeskiego prezydenta Petra Pavla w Warszawie,
- szef naszej dyplomacji Zbigniew Rau w Wietnamie,
- "Tworzymy siłę bojową, która pozwoli Ukraińcom na zmianę dynamiki na polu bitwy" - oświadczył szef Pentagonu Lloyd Austin po 10. spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Dodał też, że Rosji "kończą się zdolności i sojusznicy". Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował zaś na Twitterze, że napawają optymizmem rezultaty spotkania grupy Ramstein, czyli państw, które dostarczają Ukrainie broń do odparcia rosyjskiej inwazji. "Omówiono wzmocnienie obrony przeciwlotniczej, dostawy amunicji, wspólne ćwiczenia i koalicję czołgową" - napisał Reznikow.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: Jacek Tarociński (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)
Data emisji: 16.03.2023 r.
Godzina emisji: 17.32
mg
Kiedy Finlandia dołączy do NATO? "Prawdopodobnie prezydent dokona procesu jak najszybciej" - Jedynka - polskieradio.pl