Republika rosyjska i bolszewicy wobec Polski

Data publikacji: 21.03.2023 11:20
Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 14:38
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Armia rosyjska w 1917 r.
Armia rosyjska w 1917 r., Autor - Everett Historical/Shutterstock.com
Car Mikołaj II Romanow w dniu 15 marca 1917 roku abdykował w obliczu rewolucji lutowej w Rosji, w trzecim roku wyczerpującej Wielkiej Wojny. - Upadek caratu wynikał przede wszystkim z faktu zmęczenia społeczeństwa rosyjskiego wojną trwającą już trzy lata. Miliony poddanych cara straciło życie, zdrowie lub trafiło do niewoli austriackiej czy niemieckiej - mówi w audycji "Historia żywa" historyk prof. Andrzej Nowak. 

Na czele utworzonego Rządu Tymczasowego stanął książę Georgij Lwow. Plany nowej władzy kontynuowania walk przyczyniły się do jej upadku.

- Zasadniczy błąd, jaki popełnił Rząd Tymczasowy, który uformował się po upadku caratu, polegał na tym, że wciąż podtrzymywano wolę walki z Niemcami. Oczywiście był to błąd z punktu widzenia przetrwania tej władzy, natomiast było to zachowanie lojalne i odpowiedzialne z punktu widzenia zobowiązań międzynarodowych, które Rosja przyjęła na siebie wobec zachodnich sojuszników - podkreśla rozmówca Doroty Truszczak. - Z naszego punktu widzenia dobrze, że Rosja walczyła dalej, bo dzięki temu Niemcy nie wygrały całej wojny światowej - dodaje. 

POSŁUCHAJ

23:09

"Ukrainian pride". Reportaż Weroniki Puszkar (Noc z reportażem/Jedynka)

Działania Rządu Tymczasowego sprzyjały powstawaniu rad delegatów robotniczych i żołnierskich. Armia rosyjska była w stanie rozkładu. Sytuacja w Rosji uaktywniła Polaków. W Piotrogrodzie powołali Związek Wojskowych Polaków, a niebawem - 21 czerwca 1917 roku - Naczelny Polski Komitet Wojskowy, aby tworzyć własne oddziały. Powstała Dywizja Strzelców Polskich przemianowana na I Korpus Polski na czele z generałem Józefem Dowborem-Muśnickim. 

II Korpus Polski działający na Ukrainie został wzięty do niewoli przez Niemców w bitwie po Kaniowem. Idea powołania III  Korpusu Polskiego nie do końca się ziściła. Tymczasem bolszewicy dokonali przewrotu w Rosji 7 listopada 1917 roku. To początek wojny domowej, chaosu w tym kraju, starć między komunistami, czerwonymi a  tzw. białymi przeciwnikami rewolucji. Ci pierwsi głosili hasła propagandowe "samostanowienia narodów" i anulowali traktaty rozbiorowe.

29 sierpnia 1918 roku rząd bolszewicki wydał akt unieważniający rozbiory. - W sprawie polskiej nie miał ten akt żadnego znaczenia teoretycznego czy prawnego z tego powodu, że bolszewicy wyrzekli się już formalnie ziem Rzeczypospolitej na mocy pokoju z Niemcami i Austro-Węgrami w Brześciu.

Kiedy Polska, w 1918 roku, powstawała z ruin I wojny światowej, po 123 latach zaborów, władze bolszewickie określiły jasno cel działania: zniszczenie niepodległej Polski, zniszczenie w zarodku próby utworzenia niepodległej Ukrainy, Litwy, Białorusi czy Łotwy. - Likwidacja wszystkiego, co leży na drodze między imperialnym bolszewizmem rosyjskim a centrum rewolucji, które jak wierzył Lenin, Stalin i ich towarzysze z politbiura, leży w Berlinie - mówi prof. Andrzej Nowak. 

Zobacz też: 

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 20.03.2023 

Godzina emisji: 21.07

ans/kh

Folk One
Folk One
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.