Rusyfikacja i represje w Królestwie Polskim po powstaniu styczniowym

Data publikacji: 21.02.2023 08:00
Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 11:36
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Aleksander Sochaczewski Branka 1863
Aleksander Sochaczewski Branka 1863, Autor - Autorstwa Aleksander Sochaczewski - Praca własna User:Mathiasrex Maciej Szczepańczyk, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org
Rusyfikacja i represje wobec mieszkańców Królestwa Polskiego i ziem zaboru rosyjskiego po powstaniu styczniowym (1863-64 roku) oraz minimalizm pozytywistów. O tym mówiliśmy w dwudziestej piątej odsłonie "Historii Żywej" poświęconej przez najbliższe miesiące wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem: od Rusi po Rosję.

Liczba ofiar i rozmiar represji

Blisko 40 tysięcy zesłanych na katorgę lub osiedlenie przymusowe w głębi Rosji, prawie 60 procent z guberni litewsko-białoruskich, ponad 35 procent z Królestwa Polskiego, konfiskata około 3 500 majątków ziemskich, zakaz kupowania ziemi oraz zakaz zajmowania średnich i wyższych stanowisk przez osoby pochodzenia polskiego, podatek-haracz od dochodu z majątków ziemskich i od wartości posiadanych domów w miastach, zakaz używania języka polskiego w szkołach, miejscach publicznych, urzędach, odebranie Litwinom alfabetu łacińskiego i narzucenie rosyjskiej cyrylicy, zakaz wydawania pism edukacyjnych i religijnych po ukraińsku, siłowa likwidacja kościoła unickiego, zamknięcie wielu klasztorów i kościołów katolickich, przerabianie ich na cerkwie, a nawet próba wprowadzenia języka rosyjskiego do liturgii katolickiej, aresztowanie blisko półtora tysiąca księży i zsyłka setek duchownych na Syberię - to tylko niektóre przykłady represji wobec uczestników powstania styczniowego. 

- Pomimo upływu czasu, to ogólne sformułowanie, represje czy pojęcie wyjątkowa skala, dotyczy setek tysięcy konkretnych ludzi, którzy cierpieli, ginęli i mieli złamane życie - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak, sowietolog, autor "Dziejów Polski". - Liczba 40 tysięcy osób zesłanych na Syberię czy deportowanych na osiedlenie, już nie wróciła do oddalonego o kilkanaście tysięcy kilometrów miejsca swojego zamieszkania - opowiada historyk. 

POSŁUCHAJ

40:34

Rusyfikacja i represje w Królestwie Polskim po powstaniu styczniowym (Historia żywa/Jedynka)

 

Liczba ofiar i rozmiar represji realizowanych w imieniu cara Aleksandra przez jego urzędników, m.in. Michaiła Murawjowa były wyjątkowo duże w historii Polski pod zaborami i w dziejach Europy drugiej połowy XIX wieku.

Jaki miały wpływ w kolejnych latach na postrzeganie niepodległości przez mieszkańców ziem Rzeczpospolitej pozostających pod panowaniem Moskwy? Jak wielu z nich można nazwać spadkobiercami idei Aleksandra Wielopolskiego, czyli opowiadającymi się za polityką ugodową i współpracą z Rosja, która modernizowała się i reformowała po wojnie krymskiej? Jak przejawiał się ten minimalizm pozytywistów? O tym w audycji. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 20.02.2023 

Godzina emisji: 21.07

ans

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.