Mimo tego, że w 2021 roku wprowadzono na Ukrainie zakaz posiadania egzotycznych zwierząt przez osoby prywatne, wiele osób nadal trzyma je w domach. Zazwyczaj na handel. To m.in. lwy, tygrysy a nawet krokodyle. Często są traktowane paralizatorem albo wyrywa się im zęby i paznokcie, żeby nie stanowiły zagrożenia.
Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, ludzie uciekali, zabierając ze sobą zwierzęta domowe, ale zostawiając te egzotyczne. Niektórzy zgłaszali się do Natalii Popovej, która stworzyła dla nich azyl.
- To, że jest tak wiele egzotycznych zwierząt w domach, ujawniło się wraz z rozpoczęciem ewakuacji. Zwierzęta albo przywożono Natalii Popovej, albo porzucano w domach, być może licząc, że to tylko na kilka dni - słyszymy w reportażu.
Pomóc postanowili również Polacy, m.in. pracownicy poznańskiego zoo. Zorganizowali transport dla dużych zwierząt. W sumie udało się pomóc w ewakuacji blisko 200 zwierząt.
Jak wyglądała ich przeprawa przez granicę? Jakie historie zwierząt poznaliśmy? O tym w reportażu Weroniki Puszkar "Ukrainian pride".
Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Ciekawość świata i ludzi to dar, z którym przychodzimy na świat. Właśnie ta ciekawość, nieustanna chęć poznawania i dzielenia się spostrzeżeniami, przemyśleniami, uczuciami niejako wyznaczyła wielu z nas drogę zawodowego rozwoju. To droga niekończących się fascynacji, olśnień, zmagań z trudną materią życia i sztuki, z samym sobą wreszcie.
Tytuł reportażu: "Ukrainian pride"
Autorka: Weronika Puszkar
Data emisji: 21.03.2023
Godzina emisji: 1.27
kh
"Ukrainian pride". Reportaż o ratowaniu egzotycznych zwierząt z Ukrainy [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl