Dzieci niosące radość i pokój
Tego dnia w wielu miejscach, np. niektórych przedszkolach, obowiązkowym elementem stroju są dwie różne skarpetki. W niektórych miastach odbywają się też Marsze Kolorowych Skarpetek. Wszystko po to, by szerzyć wiedzę o osobach z zespołem Downa i pogłębiać ich akceptację w społeczeństwie.
- Oczywiście dziś też mam kolorowe skarpetki, chociaż na co dzień noszę czarny habit - mówi dyrektorka Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Puławach, siostra Anuarita Tutka. - W naszym ośrodku tych dzieciaczków z zespołem Downa jest trochę. To niesamowite dzieci, bardzo radosne, autentyczne, przepełnione miłością. Ktoś powie: "czy w ogóle powinny się pojawiać?" Ja muszę powiedzieć: to dzieci szczególne, wyjątkowe, dzieci, które niosą tyle pokoju, zmieniają nasze życie - zapewnia.
Jak dodaje Agnieszka Tomasik, prezeska Fundacji Benedyktyński Zakątek, osoby z zespołem Downa są niezwykle emocjonalne, bardzo lubią się przytulać i chętnie uczestniczą w zajęciach teatralnych czy muzycznych.
Czytaj także:
Dodatkowy chromosom
Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Puławach, prowadzony przez siostry Benedyktynki Misjonarki, ma pod opieką kilkadziesiąt osób z różnymi niepełnosprawnościami - m.in. z zespołem Downa. Osoby te są przygotowywane do jak najpełniejszego uczestniczenia w życiu społecznym.
Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca, gdyż osoby z tym zespołem mają dodatkowy, trzeci chromosom właśnie w 21. parze. Mutacja ta odpowiada nie tylko za charakterystyczny wygląd czy specyficzną, wysoką emocjonalność, ale także za niższe zdolności poznawcze. Osoby z zespołem Downa cierpią na lekką lub umiarkowaną niepełnosprawność intelektualną.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Materiał: Łukasz Grabczak
Data emisji: 21.03.2023
Godzina emisji: 16.45
mgc
Światowy Dzień Zespołu Downa - włóż kolorowe skarpetki! - Jedynka - polskieradio.pl