Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem od 1992 roku jest Janusz Kukuła, zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.
Holocaust był najpotworniejszą zbrodnią przeciwko ludzkości, popełnioną w całych dziejach świata. Kwintesencją zła, przerastającego wszelką ludzką wyobraźnię. Zbrodnią, zorganizowaną na sposób przemysłowy przez nazistów i przeprowadzoną w majestacie niemieckiego prawa na ponad sześciu milionach ofiar. Sprawiedliwi wśród narodów świata, w tym jakże liczni Polacy, sami bezbronni - stawili czoła niemieckiej machinie zabijania, i ratowali skazanych na śmierć, narażając przy tym życie własne.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest szczególnym, o wielkiej wymowie, świętem ustanowionym przez Sejm w 2018 r. z inicjatywy Prezydenta RP. Przypada 24 marca - w rocznicę egzekucji rodziny Ulmów, zamordowanych za pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom. Niemiecka żandarmeria 24 marca 1944 roku w Markowej koło Łańcuta rozstrzelała Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich żydowskich współbraci, obywateli polskich: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.
Słuchowisko jest naszym hołdem złożonym wszystkim bohaterom - Polakom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady, zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów, a także wyrazem czci wobec męczeńskiej śmierci wszystkich ofiar Holocaustu.
Słuchowisko Tomasza Skilera pt. "Gałęzie jednego drzewa"
Reżyser: Dobrosława Bałazy
Realizator: Paweł Szaliński
Opr. muz. Marian Szałkowski
OBSADA: Kinga Tabor, Hanna Kinder – Kiss, Katarzyna Tatarak, Mirosław Wieprzewski, Robert Czebotar, Mateusz Weber, Klaudiusz Kaufmann, Michał Klawiter.
Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem od 1992 roku jest Janusz Kukuła, zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.
Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.
Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.
Zobacz także:
Słuchowisko "Gałęzie jednego drzewa" zostało wyemitowane w sobotę (25.03) tuż po godz. 21.00 w Programie 1 Polskiego Radia.
kh
W hołdzie Polakom ratującym Żydów. Premierowe słuchowisko "Gałęzie jednego drzewa" [SŁUCHAJ TERAZ] - Jedynka - polskieradio.pl