Projekt Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej wygrał w programie "Najlepsi z najlepszych" współfinansowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W 2021 w Turcji w zawodach, gdzie drony miały za zadanie wykrywać śmieci specjaliści z firmy Bayraktar ocenili ich projekt jako najciekawszy.
Dron jak samolot
Bezzałogowe statki powietrzne konstruowane przez poznańskich studentów z wyglądu nie przypominają popularnych dronów z czterema symetrycznie rozmieszczonymi śmigłami.
- Jesteśmy sekcją modelarską, wzorujemy się na samolotach, które spotykamy, po prostu patrząc w niebo czy będąc na lotniskach komercyjnych. Oczywiście są to znacznie mniejsze konstrukcje, jednak zamysł jest taki sam, czyli mamy po prostu skrzydła, mamy płaty, mamy kadłub. I w naszym przypadku zazwyczaj jest jeden silnik elektryczny na przodzie, który po prostu wraz ze śmigłem wytwarza siłę nośną - tłumaczy Adam Bider.
Na wojnie i w cywilu
O dronach wiele słyszy się w kontekście wojny na Ukrainie, a w międzynarodowe konkursy konstruktorskie często organizowane są przez firmy produkujące sprzęt na potrzeby wojskowe (jak m.in. wspomniany wcześniej Bayraktar). Okazuje się jednak, że maszyny te mają także szerokie zastosowanie cywilne.
Jeden z dronów skonstruowanych przez studentów z Poznania pomaga w... zbieraniu śmieci. - On lata nad danym terenem, który ma zaprogramowany, i odszukuje te śmieci. Po zebraniu danych z danego obszaru robi mapę najbardziej optymalnej trasy, aby z danego punktu zebrać te śmieci - wyjaśnia Adam Bider. Jak tłumaczy - dron jest bardzo dokładny i z wysokości 20-40 metrów potrafi namierzyć plastikową butelkę czy nakrętkę.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Adam Bider (student inżynierii lotniczej, przewodniczący Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej)
Data emisji: 22.03.2023
Godzina emisji: 11.13
mgc
Polscy studenci doceniani na świecie za konstrukcje dronów - Jedynka - polskieradio.pl