Moment, gdy gasną światła
Aktor Maciej Wierzbicki, współtwórca Teatru Montownia, przekonuje, że po prostu lubi przebywać w teatrze, zarówno na scenie, jak i za kulisami.
- Pamiętam chwilę, kiedy pomyślałem sobie, że to jest to miejsce. Jak mnie mama w latach 70. zaprowadziła pierwszy raz do teatru i zasiedliśmy na widowni. - i ten moment, jak się światło gasiło na widowni, sekunda ciemności i się rozpaliło tam - wtedy sobie pomyślałem: "to jest to!" - opowiada.
Teatr, który nie pozwala zasnąć
Aktorka na co dzień związana z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku Dorota Kolak przyznaje natomiast, że kocha teatr także za to, że ją "katuje, męczy i zmusza".
- Bo im jestem starsza, tym to wszystko mnie dużo więcej kosztuje. Teraz poziom stresu, odpowiedzialności za słowo, za to, w czym biorę udział, co mówię ze sceny, zaczyna być tak duży, że ja to okupuję chyba nawet zdrowiem - przyznaje artystka. - Ale za to też ten teatr kocham. Za to, że mogę stanąć i powiedzieć rzeczy ważne. I za to, że on mnie kopie i nie pozwala zasnąć.
Opowiedzieć prawdę o świecie
Aktorka Karolina Gruszka zwraca uwagę na to, że o niezwykłości teatru decyduje relacja, jaka wytwarza się pomiędzy publicznością a twórcami.
- Kocham teatr za to, że można wspólnie, mam na myśli twórców i widzów, przeżyć jakieś głębokie doświadczenie, którego nie da się nazwać żadnymi słowami - podkreśla.
O swojej miłości do dziedziny, którą się zajmuje, mówi także dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. - Kocham teatr za próbę opowiadania o świecie, o ludziach, o marzeniach, o tym, co w życiu najpiękniejsze i najważniejsze, o prawdzie, o pięknie, o dobru i złu - podkreśla.
Międzynarodowy Dzień Teatru 27 marca 2023 roku obchodzimy po raz 62.
Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Materiał: Martyna Podolska
Data emisji: 27.03.2023
Godzina emisji: 6.48 i 7.43
mgc
Międzynarodowy Dzień Teatru. Za co aktorzy i reżyserzy kochają swoją pracę? - Jedynka - polskieradio.pl