W piętnaście minut później rozpoczęto pierwsze przesłuchanie. Gestapowcy, przekonani, że zatrzymali jednego z głównych działaczy dywersji, chcieli jak najszybciej zdobyć adresy przełożonych i kolegów. Kiedy "Rudy" wyparł się wszystkiego, rozpoczęło się bicie.
26 marca 1943 r. u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie, w pobliżu budynku Arsenału, członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów, pod dowództwem Stanisława Broniewskiego "Orszy", dokonali udanej akcji odbicia "Rudego" z rąk Gestapo.
Mija właśnie 80 lat od tych wydarzeń. Mokotowski Hufiec im. Szarych Szeregów wraz z innymi harcerzami i wojskiem dba o to, żeby czcić każdą rocznicę tej akcji i pielęgnować pamięć bohaterskich chłopaków z Szarych Szeregów, ich braterstwa, przyjaźni i służby dla Polski. Młode pokolenie pokazuje, że patriotyzm i zaangażowanie społeczne realizuje we współczesnych im realiach.
W akcji pod Arsenałem poza Jankiem Bytnarem z rąk Gestapo udało się odbić 25 innych więźniów. Po stronie polskiej zaangażowanych było 28 osób. Dwóch akowców zostało ciężko rannych i wkrótce zmarło. Jeden z uczestników został schwytany i później rozstrzelany. Straty nieprzyjaciela wyniosły: 6 zabitych i 4 osoby ranne. Janek Bytnar, bestialsko skatowany przez Niemców, mimo uwolnienia i udzielonej pomocy medycznej, nie przeżył. Zmarł 30 marca 1943 roku. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
W odwecie za akcję pod Arsenałem 27 marca 1943 roku na dziedzińcu Pawiaka rozstrzelano 140 więźniów.
Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Ciekawość świata i ludzi to dar, z którym przychodzimy na świat. Właśnie ta ciekawość, nieustanna chęć poznawania i dzielenia się spostrzeżeniami, przemyśleniami, uczuciami, niejako wyznaczyła wielu z nas drogę zawodowego rozwoju. To pasmo niekończących się fascynacji, olśnień, zmagań z trudną materią życia i sztuki, z samym sobą wreszcie.
Tytuł reportażu: "Sztafeta pokoleń"
Autorzy: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 28.03.2023
Godzina emisji: 23.10
mgc/kh
"Sztafeta pokoleń". 80 lat po akcji pod Arsenałem [POSŁUCHAJ REPORTAŻU] - Jedynka - polskieradio.pl