W ich przygotowanie angażują się całe rodziny. W tym roku najwyższe palmy mają pięć i pół metra. Są zdobione głównie naturalnymi materiałami, np. gałązkami drzew, baziami wierzbowymi czy bukszpanem. Różnorodne kwiaty, m.in. róże czy goździki, wykonano z kolorowej bibuły.
Grób Chrystusa zdobią nie tylko palmy, ale też rzeźby pasyjne wykonane przez miejscowych twórców ludowych. Są ustawiane wizerunki Jezusa, Matki Bożej oraz świętych. Przed kilkudziesięcioma laty ówczesny proboszcz paszyńskiej parafii kanonik ks. Edward Nitka zachęcił wielu mieszkańców do zainteresowania się rzeźbą oraz malarstwem na szkle.
Bardzo szybko miejscowość stała się rzeźbiarską wioską. Przy parafii powstało nawet muzeum lokalnej twórczości ludowej. Grób Pański z palm ułożonych w kształcie szałasu przyciąga turystów - pielgrzymów nawet z odległych stron.
Czytaj również:
Reportażyści Studia jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Tytuł reportażu: "Lachowskie palmy"
Autorka: Monika Chrobak
Data emisji: 7.04.2023
Godzina emisji: 0.35
ans
Grób Pański w Paszynie ozdobiony wielkanocnymi palmami. Reportaż [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl