Życzliwość na drodze
5 kwietnia obchodzony jest Dzień Grzeczności za Kierownicą, a jego celem jest zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań wśród wielu kierujących pojazdami. - Jednocześnie mówimy o potrzebie przestrzegania zasad kodeksu drogowego, a wynika to z faktu, że ponad 3/4 kierowców przynajmniej raz w tygodniu jest świadkiem agresywnych zachowań na drogach - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Drogowego. - Ta agresja objawia się najczęściej zajeżdżaniem drogi, jazdą na zderzaku, trąbieniem, obelgami czy innymi niebezpiecznymi manewrami, dlatego przypominamy o kilku uniwersalnych zasadach, które przydadzą się przez cały rok, a także podczas wyjazdów wielkanocnych, które już przed nami, a które charakteryzują się wzmożonym natężeniem ruchu - podkreśla gość Jedynki.
- Bądźmy wyrozumiali, gdy ktoś na drodze popełni błąd, przewidujmy reakcje innych uczestników ruchu. Nie stwarzajmy zagrożenia, np. rozmawiając przez telefon w trakcie jazdy lub też pisząc wiadomości tekstowe. Lewego pasa na drodze wielopasmowej używajmy tylko do wyprzedzania - zachęca Mikołaj Krupiński.
Wykroczenia drogowe
Kodeks drogowy w ostatnim czasie wiele razy był nowelizowany. Ostatnie zmiany weszły w życie 17 września ubiegłego roku i spowodowały, że dzisiaj za bardzo poważne przewinienia na drodze można słono zapłacić. Oczywiście nie za pierwszym razem, tylko w razie recydywy. - Na tej liście są naruszenia o charakterze szczególnym, polegające na nieprawidłowym zachowaniu się kierującego wobec pieszych, czyli omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na to przejście, niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej - wyjaśnia Dorota Olszewska z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.
Manewry wykonywane na drodze
Nadinspektor Robert Opas z Wydziału Ruchu Drogowego przypomina o najważniejszych manewrach wykonywanych na drodze. - Włączanie się do ruchu nie jest tylko zmianą pasa w tradycyjnym rozumieniu tego manewru oraz wjeżdżaniem z drogi podporządkowanej na główną. To również wjeżdżanie na drogę z nieruchomości, obiektu przydrożnego, drogi wewnętrznej, strefy zamieszkania bądź drogi gruntowej - podkreśla. - Zachowanie właściwego odstępu pomiędzy pojazdami jest jednym z bardzo istotnych czynników, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Obowiązek ten nakłada na każdego z kierujących ustawa "Prawo o ruchu drogowym" - dodaje.
Jakie powinno być zachowanie kierujących ciężarówkami, autobusami i samochodami osobowymi wobec siebie? O tym w dalszej części audycji mówił Adam Polej z Inspekcji Transportu Drogowego.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka"
Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Klaudia Porębska
Goście: Mikołaj Krupiński (rzecznik prasowy Instytutu Transportu Drogowego), Dorota Olszewska (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), nadinspektor Robert Opas (Komenda Główna Policji), Adam Polej (Inspekcja Transportu Drogowego)
Data emisji: 7.04.2023
Godzina emisji: 17.10
ans
Bezpieczna podróż samochodem na święta. Przypominamy zasady ruchu drogowego - Jedynka - polskieradio.pl