Wystawa odbywa się w Rijksmuseum w Amsterdamie i jest największą ekspozycją prac Jana Vermeera w historii. Obrazy pochodzą z 14 muzeów i kolekcji znajdujących się w siedmiu krajach. W sumie można zobaczyć 28 dzieł artysty z 35, które ma on w swoim dorobku.
XVII-wieczny reżyser filmowy
Wielbicielem Vermeera był Marcel Proust. Wiersze o nim pisali wybitni polscy poeci - Wisława Szymborska czy Adam Zagajewski. Ten XVII-wieczny artysta nie zawsze był jednak doceniany, a jego geniusz został odkryty dopiero w XIX wieku.
Kierownik działu obrazów i rzeźb w Rijksmuseum Pieter Roelofs stwierdził, że Vermeer był reżyserem filmowym jeszcze zanim narodził się film.
- Tworzył sceny filmowe. Chodzi o sposób, w jaki komponował dzieła, o perspektywę, o sposób użycia światła, które padało na przedmioty niemal zawsze z lewej strony. Vermeer skupia się na jednej scenie intymnej czynności, której my jesteśmy świadkami - mówi ekspert.
Źródło: YouTube Rijksmuseum
Czytaj także:
Malarskie skarby
Dzieła Vermeera uważane są dziś za najcenniejsze skarby w każdej kolekcji muzealnej, tym bardziej, że jest ich niewiele. Rzadko też są wypożyczane.
- To niesamowite. Nawet Vermeer nie widział razem tylu swoich obrazów. Takiej wystawy nigdy jeszcze nie było. Po raz pierwszy w 200-letniej historii Rijksmuseum organizujemy monograficzną wystawę o Vermeerze - przekonuje dyrektor muzeum Taco Dibbits.
Na wystawie można zobaczyć na przykład "Widok Delft", który został wypożyczony z muzeum w Hadze, "Dziewczynę czytającą list" z muzeum w Dreźnie, "Geografa" z muzeum we Frankfurcie, "Piszącą list" z Irlandii czy "Ważącą perły" ze Stanów Zjednoczonych.
Wystawa bezpłatnie dostępna jest online.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Przygotowała: Beata Płomecka
Data emisji: 11.04.2023
Godzina emisji: 15.35
mgc
Wystawa Vermeera w Amsterdamie. Hit wszech czasów - Jedynka - polskieradio.pl