W swoim wystąpieniu komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton podkreślił, że istotne jest upewnienie się, że Unia "może zwiększyć zdolność produkcji tej amunicji". Jak dodał komisarz, z powodu konfliktu i wysokiej intensywności walk powszechnym problemem są niedobory amunicji do wsparcia Ukrainy.
W odniesieniu do słów Bretona gość audycji "Więcej świata" przypomina, że problem braku amunicji sięga już końcówki XX wieku. - Pamiętajmy, że zaczęliśmy się radośnie rozbrajać tuż po upadku Muru Berlińskiego. Uznaliśmy, że następuje ten przysłowiowy koniec historii i pomogą nam parasole atomowe. Można było oszczędzić na armii, i teraz mamy efekty - komentuje prof. Daniel Boćkowski. - Przygotowywaliśmy się do krótkich misji, natomiast Europa kompletnie zapomniała o tym, że istnieje coś takiego jak normalny, pełnoskalowy konflikt - dodaje rozmówca Pawła Lekkiego.
Czytaj także:
W środę (3.05) poinformowano również o osiągnięciu wstępnej zgody państw UE w sprawie wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Dotychczas porozumienie blokowała Francja, która domagała się gwarancji, że wspólne zamówienia będą realizowane wyłącznie przez europejskie firmy korzystające z europejskich komponentów. Polska była w grupie krajów, która naciskała na jak najszybsze porozumienie i możliwość zakupów poza Unią, na przykład w USA czy w Korei Południowej, jeśli w Europie nie będzie możliwości realizacji zamówień.
- Oczywiście, że zamówienia w Unii Europejskiej i dla Unii Europejskiej powinny wzmacniać UE. Ale pamiętajmy, że mamy globalizację. Czy nam się to podoba, czy nie, wiele komponentów powstawało w ten czy inny sposób u różnych podwykonawców - zwraca uwagę gość Programu 1 Polskiego Radia. - Jeżeli Francja chciała przeforsować te zamówienia, to musiała mieć fabryki, w których da się to zrobić. A francuskich fabryk tak dużo nie ma. Jeśli realnie chcemy mieć wysokie produkcyjne, trzeba korzystać z doświadczenia i fabryk, które już są - zaznacza ekspert z białostockiego uniwersytetu.
Ponadto w audycji:
- Wizyta ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych. Korespondencja Marka Wałkuskiego.
- Wizyta ministra Mariusza Błaszczaka w USA w kontekście polsko-amerykańskiej współpracy militarnej. Gość: komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura, analityk portalu Defense24.
- Kolejna tura rozmów między władzami Serbii i Kosowa w Brukseli. Spotkanie przedstawicieli obu państw osiągnęły częściowe porozumienie, jednak nie udało się osiągnąć zgody w najważniejszych kwestiach. Relacja Piotra Piętki.
- Lider wspierającej szwedzki rząd prawicowej partii Szwedzcy Demokraci wezwał do "oceny konsekwencji członkostwa kraju w Unii Europejskiej". Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse, Uniwersytet Warszawski.
- USA: scenarzyści zrzeszeni w największym amerykańskim stowarzyszeniu (WGA) rozpoczęli strajk. Domagają się m.in. wyższych stawek i lepszego traktowania przez serwisy streamingowe. Felieton Michała Strzałkowskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), kmdr por. rezerwy Maksymilian Dura (analityk portalu Defense24), prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski).
Data emisji: 3.05.2023 r.
Godzina emisji: 17.19
qch/PR24
Więcej amunicji z UE dla Ukrainy. "Trzeba korzystać z doświadczenia i fabryk, które już są" - Jedynka - polskieradio.pl