Porozumienie ws. importu z Ukrainy. "Miejmy nadzieję, że ten głos będzie słyszalny"

Data publikacji: 28.04.2023 19:12
Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 19:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rozpoczęła przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy producentom pszenicy lub gryki, którzy sprzedali bądź sprzedadzą ziarno między 15 kwietnia a 30 czerwca 2023 r.
Rozpoczęła przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy producentom pszenicy lub gryki, którzy sprzedali bądź sprzedadzą ziarno między 15 kwietnia a 30 czerwca 2023 r., Autor - Fotokostic / Shutterstock
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o finalizacji rozmów z Komisją Europejską w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy, w tym zboża. Porozumienie wraz z Polską wypracowało pięć państw: Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry. - Rzadko się zdarza, żeby w mechanizmie UE głos krajów naszego regionu brzmiał wspólnie. (...) Miejmy nadzieję, że ten głos będzie słyszalny - ocenia komentator międzynarodowy PAP Jarosław Guzy.

Jak przekazał premier RP, porozumienia mają zostać wprowadzone w najbliższych dniach. Nowe przepisy będą dotyczyły importu m.in. kukurydzy i zboża z terytorium Ukrainy. - Cieszę się, że nasz mocny głos, a także - co tu dużo mówić - głos wzmocniony poprzez pięć krajów, bo zbudowałem taką właśnie koalicję krajów na wschodniej flance UE, ten głos został wysłuchany w UE - oświadczył Mateusz Morawiecki.

Gość audycji "Więcej świata" zwraca uwagę, że dotychczas głosy w tej sprawie nie spotykały się ze odzewem ze strony UE. - Padały głosy, że nie jest to problem dla rynku europejskiego, a nieistotny problem lokalny. W związku z tym Komisja Europejska przez długi czas nie działała. Dopiero radykalna decyzja Polski, za którą w ślad poszły inne kraje, i wspólnie wypracowane stanowisko zadziałały - przypomina Jarosław Guzy.

- Miejmy nadzieję, że ten głos rzeczywiście będzie słyszalny i Komisja Europejska będzie receptywna na to, co słychać z Warszawy i krajów regionu. Bardzo często łączą nas wspólne interesy, a Bruksela nie lubi, kiedy wspólnie działamy - komentuje ekspert PAP.

Czytaj także:

Wojna na wyczerpanie

W połowie tygodnia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przedstawił raport ws. wsparcia Sojuszu dla Ukrainy. Według przekazanych informacji, do tej pory pakt przekazał 98 proc. obiecanego sprzętu oraz wyszkolił ponad 9 nowych brygad ukraińskich sił zbrojnych. Z kolei gen. Christopher Cavoli, głównodowodzący sił NATO,  stwierdził, że Rosja ma środki, by kontynuować inwazję przez kolejny rok, a Ukraina posiada zasoby wystarczające do przeprowadzenia kontrofensywy. W odniesieniu do tych opinii gość Programu 1 Polskiego Radia zaznacza, że "jest to sprawa względna". - Tak naprawdę to i tak jest mało. Są pesymistyczne głosy, chociażby gen. Waldemara Skrzypczaka, że te siły wystarczą na uderzenie na jednym odcinku frontu i przesunięcie się o 20-30 kilometrów - zwraca uwagę Jarosław Guzy.

- Pamiętajmy, że Rosja przygotowuje się do tej kontrofensywy od dawna - przypomina komentator PAP. - Co jest niedobre, to mieszanie polityki z operacjami wojskowymi. U niektórych polityków zachodnich chyba panuje taki koncept, że "damy Ukrainie tyle środków, by była zmuszona do przeprowadzenia kontrofensywy. Ona powiedzie się co najwyżej częściowo i będzie czas na dyplomację" - ocenia gość radiowej Jedynki.

- To jest coś, czego Ukraińcy na pewno chcą uniknąć, tak jak długotrwałej wojny. Siły Rosji też kiedyś się wyczerpują. Rosja gra jednak na to, by siły Ukrainy wyczerpały się szybciej - zaznacza rozmówca Pawła Lekkiego.

Ponadto w audycji:

- Wizyta prezydentów Czech i Słowacji w Ukrainie. Felieton Michała Strzałkowskiego.

- Turcja otwiera elektrownię jądrową we współpracy z Rosją na dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi. Gość: dr Mateusz Chudziak, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Papież Franciszek rozpoczyna trzydniową wizytę na Węgrzech. To druga w ciągu 1,5 roku podróż biskupa Rzymu do tego kraju. Korespondencja Piotra Piętki.

POSŁUCHAJ

21:19

Porozumienie ws. importu z Ukrainy. "Miejmy nadzieję, że ten głos będzie słyszalny" (Więcej świata/Jedynka)


Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Jarosław Guzy (komentator międzynarodowy PAP), dr Mateusz Chudziak (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)

Data emisji: 28.04.2023 r.

Godzina emisji: 17.32

qch

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.