Radiowa Jedynka jak zawsze jest obecna na obchodach Święta Polskiej Niezapominajki, które w tym roku odbywają się w niedzielę 14 maja w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku, na terenie Nadleśnictwa Radom.
Zbigniew Krajewski, prowadzący "Czas pogody", przypomniał słowa Andrzeja Zalewskiego, który kiedyś powiedział o idei tego, obchodzonego już od 2002 roku święta: "Intencja jest jedna. Niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki to święto ludzi serdecznych".
Puszcza Kozienicka jest… niebieska
- Jesteśmy w sercu Puszczy Kozienickiej, a Leśny Ośrodek Edukacyjny dzisiaj jest cały niebieski. Niebieskie jest niebo, bo mamy wspaniałą pogodę, a redaktor Andrzej Zalewski czuwa nad nami. Niebiesko jest też od niezapominajek (…). To jest wspaniałe święto, rzeczywiście święto życzliwości, serdeczności i poszanowania przyrody - stwierdziła rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Edyta Nowicka.
Edyta Nowicka zauważyła, że do Puszczy Kozienickiej przyjeżdża coraz więcej turystów, ponieważ okoliczne tereny to przecież miejscowości letniskowe.
Idea Andrzeja Zalewskiego
Andrzej Zalewski, świetny dziennikarz, przedwojenny harcerz i później żołnierz AK, rozumiał kontakt z przyrodą jako jej uszanowanie i cieszenie się nią.
- Kontynuujemy tę ideę. Redaktor Zalewski upamiętnił tę małą ojczyznę, on ją kochał (…). Święto zaczęło się w 2002 roku. Redaktor Zalewski stwierdził, że luty to nie jest dobry miesiąc na świętowanie miłości, bo wtedy jest zimno, i zaproponował maj. Mówił, że wspomnienie św. Zofii, 15 maja, to idealny czas na obchodzenie święta miłości, życzliwości i poszanowania przyrody - opowiadała Edyta Nowicka.
Edyta Nowicka zwróciła uwagę, że twórca święta bardzo dobrze znał się na niezapominajkach. - Wiedział, że w Polsce rosną wszędzie. Są małe, niepozorne, ale wszędobylskie. Poza tym niezapominajka to kwiat pamięci, dlatego redaktor ją wybrał - przyznała.
Obchody Święta Polskiej Niezapominajki
Podczas imprezy zaplanowano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich, sokolników oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawiono stoiska i wystawy oraz warsztaty edukacyjne. Leśnicy prezentują też działania w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych - wystawili samochód elektryczny RDLP w Radomiu, zakupiony w ramach projektu "Las energii".
Dodatkowo zorganizowano jarmark, na którym można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Dla zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking.
Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół TARAKA. Atrakcjami muzycznymi są też koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych Technikum Leśnego w Tucholi oraz koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Czas pogody
Prowadził: Zbigniew Krajewski
Data emisji: 14.05.2023
Godzina emisji: 10.00-12.00
DS/pj