Święto Polskiej Niezapominajki w Programie 1 Polskiego Radia

Data publikacji: 14.05.2023 18:00
Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 10:35
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zbigniew Krajewski podczas Święta Polskiej Niezapominajki
Zbigniew Krajewski podczas Święta Polskiej Niezapominajki, Autor - Martyna Podolska/PR
Obchodzone 15 maja Święto Polskiej Niezapominajki zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący "Ekoradio". To święto, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Akcji przyświeca także idea, że warto zachować od zapomnienia ważnych ludzi, miejsca oraz chwile. Corocznie obchody odbywają się w Jedlni-Letnisku - miejscowości położonej na skraju Puszczy Kozienickiej. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia.

Radiowa Jedynka jak zawsze była obecna na obchodach Święta Polskiej Niezapominajki, które w tym roku odbyły się w niedzielę 14 maja w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku, na terenie Nadleśnictwa Radom.

Relacje z wydarzenia na antenie Programu 1 przeprowadziliśmy w niedzielę m.in. w audycjach "Czas pogody" (godz. 10.00-12.00) oraz "Piosenki na życzenie" (godz. 14.00-15.00). 

Miejsce obchodów Święta Polskiej Niezapominajki nie jest przypadkowe. - Andrzej Zalewski był bardzo związany z Puszczą Kozienicką, a Leśny Ośrodek Edukacyjny to jej serce. Redaktor ma tutaj swoją tablicę pamiątkową, jest honorowym obywatelem Jedlni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Edyta Nowicka. 

POSŁUCHAJ

04:59

Święto Polskiej Niezapominajki (Cztery pory roku/Jedynka)

- Andrzej Zalewski uważał, że Polska powinna być dumna i Polacy powinni być dumni z tego, że mamy środowisko przyrodnicze w tak dobrym stanie; że rosną tu niezapominajki. Piękne kwiaty, które niosą ze sobą wiele znaczeń. Są kwiatami pamięci - dodaje rzecznik. 

Lasy Państwowe podczas tej cyklicznej imprezy promować będą zrównoważoną gospodarkę leśną, w szczególności funkcje ekologiczne i społeczne lasów.

Obchody Święta Polskiej Niezapominajki 

Podczas imprezy zaplanowano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich, sokolników oraz inne atrakcje.

Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione były stoiska i wystawy oraz warsztaty edukacyjne. Leśnicy prezentowali też działania w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych - wystawili samochód elektryczny RDLP w Radomiu, zakupiony w ramach projektu "Las Energii".

Dodatkowo zorganizowany był jarmark, na którym można było podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Dla zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking.

Piknik zakończył się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki był zespół TARAKA. Atrakcjami muzycznymi były też koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych Technikum Leśnego w Tucholi oraz koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Trochę historii

Pierwsze obchody Święta Polskiej Niezapominajki odbyły się w Szkole Podstawowej im. Partyzantów Świętokrzyskich Armii Krajowej w Wielkiej Wsi koło Wąchocka 15 maja 2002 roku, zaś od samego początku współorganizatorem święta były Lasy Państwowe.

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej w Jedlni-Letnisku organizowane były centralne obchody Święta Polskiej Niezapominajki. Z kolei w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie w ramach obchodów święta organizowane są konkursy "Bajarze z leśnej polany", gdzie leśnicy gawędziarze opowiadają interesująco o polskiej przyrodzie i historii polskich lasów.

Z okazji tego niezwykłego święta organizowano również koncerty niezapominajkowe. Pierwszy odbył się w 2003 roku w studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Poza tym odbyły się koncerty w Filharmonii Narodowej w 2004 roku, w studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej w 2005 roku oraz w studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w 2009 roku.

Czytaj też:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Materiał: Maciej Walecki 

Data emisji: 12.05.2023

Godzina emisji: 10.21

kh

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.