Proces rozszerzania UE. Szynkowski vel Sęk: Polska jest krajem nadającym tempo dyskusji

Data publikacji: 17.05.2023 08:25
Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 09:49
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Jako ministrowie ds. europejskich Polski, Francji i Niemiec wybierzemy się wspólnie do krajów kandydujących do UE - zapowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak dodał, Polska jest krajem nadającym tempo dyskusji dot. rozszerzenia UE.

W piątek, na zamku w Kórniku nieopodal Poznania, odbyło się spotkanie ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego z udziałem Ukrainy. W wydarzeniu wzięli udział, obok Szymona Szynkowskiego vel Sęka, minister ds. europejskich Francji Laurence Boone, minister ds. europejskich i klimatu Niemiec Anna Luehrmann oraz wicepremier Ukrainy ds. integracji z UE i NATO Olha Stefaniszyna. Ministrowie rozmawiali o rozszerzeniu UE o kolejne państwa i problemach wynikających z inwazji Rosji na Ukrainę.

Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk skomentował szczyt na antenie Programu 1 Polskiego Radia. - Zaproponowaliśmy jako główny temat spotkania rozszerzenie UE. Polska jest krajem nadającym tempo dyskusji - zaznaczył.

Proces rozszerzania Unii Europejskiej

- Jest bardzo konkretny urobek tego spotkania. Zaproszenie wicepremier Ukrainy na to spotkanie to jasny gest naszego wsparcia dla Ukrainy w gronie największych państw UE. To też wspólny list do KE, postulujący włączanie państw w proces rozszerzenia Unii Europejskiej jeszcze zanim to nastąpi formalnie - powiedział minister.

- Jako ministrowie ds. europejskich Polski, Francji i Niemiec wybierzemy się wspólnie do krajów kandydujących. Zaczniemy od Bałkanów Zachodnich, później mamy w planie Kijów, żeby wysłać wspólny sygnał rozszerzenia - zapowiedział polityk.

Wspólne cele, ale widoczne różnice

Minister Szynkowski vel Sęk mówił także, że Polska różni się z Niemcami i Francją co do wizji przyszłości Unii Europejskiej. Jak wskazał, Berlin i Paryż chcą większej integracji i centralizacji Wspólnoty. Dodał, że polskie władze prowadzą negocjacje z unijnymi partnerami w tej kwestii i nasz kraj ma szansę stworzyć koalicję krajów, która będzie wspierała państwa narodowe.

Szymon Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę, że instytucje europejskie, w przeciwieństwie do rządów narodowych, nie są wybierane przez obywateli. Podkreślał, że nie powinniśmy przekazywać kolejnych kompetencji organom, które nie mają demokratycznego mandatu do sprawowania władzy.


POSŁUCHAJ

13:15

Szymon Szynkowski vel Sęk: zaproszenie wicepremier Ukrainy na to spotkanie ministrów ds. UE z krajów Trójkąta Weimarskiego to jasny gest naszego wsparcia dla Ukrainy w gronie największych państw UE (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (minister do spraw Unii Europejskiej)

Data emisji: 17.05.2023 r.

Godzina emisji: 7.15

pg

W samo południe
W samo południe
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.