Kształtowanie młodego człowieka. O znaczeniu literatury w rozwoju dzieci

Data publikacji: 29.05.2023 12:00
Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 12:22
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W jaki sposób książki wpływają na rozwój dziecka?
W jaki sposób książki wpływają na rozwój dziecka?, Autor - UfaBizPhoto
Henryk Sienkiewicz powiedział, że każdy powieściopisarz powinien choć raz w życiu napisać książkę dla dzieci. I choć od czasów noblisty literatura dla najmłodszych uległa zmianom, jej rola w rozwoju i kształtowaniu pozostaje niezmienna. Ważne więc jest, by młodzi chcieli sięgnąć po skierowane do nich lektury.

Obecnie, zamiast książki, dzieci mogą skierować swoją uwagę na komiksy. Opowieści przedstawione na ilustracjach mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnej literatury. Jak dodaje pisarz Grzegorz Kasdepke, poprzez komiksy można również zachęcić najmłodszych do sięgnięcia po książkę. - Komiks jest troszkę łatwiejszy w odbiorze. To także dzieło sztuki, więc nie musimy martwić się, że zepsujemy dziecku gust - wyjaśnia pisarz.

Pisarz dodaje, że rodzice powinni umożliwić dziecku samodzielny wybór lektur, które go zainteresują. - W naszych czasach książka konkuruje z konsolami i telewizorem. Te pierwsze lektury nie powinny więc być lekturami ambitnymi. To mają być książki, po które dziecko samo wyciągnie rękę. Nie przejmujmy się, że dziecko woli na przykład czytać "Koszmarnego Karolka" niż "Sierotkę Marysię". Każde pokolenie musi mieć swoje lektury - apeluje Grzegorz Kasdepke.

Czytaj także:

Czynnik kształtujący człowieka

Dlaczego tak ważne jest, by młodzi czytali książki? Jak wyjaśniał w Polskim Radiu prof. Grzegorz Leszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego, literatura jest jednym z czynników kształtujących człowieka. - Książka musi temu towarzyszyć. To nie jest "kwiatek do kożucha", nie można sobie wyobrazić kształtowania człowieka bez książki - zaznacza znawca literatury.

- Na początku było słowo; na końcu ludzkiej kultury też będzie słowo. Właściwie wszyscy jakoś w tej sferze słowa żyjemy. Nie przez przypadek ludzka kultura zaczyna się właśnie od słowa. Oczywiście gdzieś były także obrazy, które też tworzą przestrzeń sztuki i myślenia. Jednak słowo zawsze nam towarzyszyło i wciąż nam towarzyszy. Dlaczego? Chociażby z takich powodów, jak wyrażanie siebie - tłumaczy prof. Leszczyński. - Jeżeli nie potrafimy wyrażać uczuć, to jednocześnie nie potrafimy znaleźć kontaktu z drugim człowiekiem. Możemy porozumiewać się gestami, jednak to jest zupełne inne piętro, budujące się ponad słowami. (...) Tyle, ile potrafimy w tym świecie nazwać, tyle w nim widzimy - mówi ekspert.

Czytanie, bądź też słuchanie, literatury pobudza również zmysły, a co za tym idzie, wyobraźnię. Jest to niezwykle ważne w czasach kultury obrazu. - Czytanie to dla dziecka duży wysiłek w dzisiejszych czasach, kiedy obraz jest tak mocny, rozleniwiający. Czytanie i słuchanie to forma, która rozwija dziecko - podkreśla aktorka Edyta Jungowska. - Pamiętajmy, że na przykład podczas słuchania używamy jednego zmysłu, który rozwija wyobraźnię - dodaje artystka.

Ponadto w audycji: 

- Propozycja dla młodzieży - 2 sceny operowe proponują na 1.06 aż dwa spektakle "Czarodziejskiego fletu" dla najmłodszych - Warszawska Opera Kameralna i Polska Opera Królewska. 

- 3 minuty o teatrze Ewy Heine - tym razem recenzja spektaklu Jerzego Radziwiłowicza w Teatrze Narodowym w Warszawie.

POSŁUCHAJ

25:43

Kształtowanie młodego człowieka. O znaczeniu literatury w rozwoju dzieci (Kulturalna Jedynka)

 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Data emisji: 28.05.2023

Godzina emisji: 23.08

qch

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.