W sobotę po raz 26. odbył się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Odwiedziło go przez cały dzień około 40 tyś zwiedzających; Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia również miało swoje stanowisko.
Upowszechnianie wiedzy z dyscyplin naukowych
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej. Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy.
Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia: Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera (od 2006 r. dyrektora Centrum Nauki Kopernik). Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 r. na Rynku Nowego Miasta. Wzięło w nim udział 17 warszawskich instytucji naukowych i dydaktycznych, które w 13 namiotach prezentowały doświadczenia i pokazy z fizyki, archeologii i medycyny. Piknik odwiedziło wówczas ponad 3 tys. osób, co środowisko naukowe uznało za duży sukces. W kolejnych latach liczba zwiedzających szybko rosła – od 2005 roku utrzymuje się w okolicach 100-120 tys. (z wyjątkiem rekordowych lat 2006 i 2013, kiedy w imprezie uczestniczyło 150 tys. osób). Od 2008 roku Piknik Naukowy jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Mnóstwo atrakcji
26. Piknik Naukowy już kolejny raz umożliwił spotkanie naukowców z dziećmi, rodzicami i nie tylko. Badacze wychodzą "w t-shirtach i w krótkich spodenkach", aby w przyjaznej atmosferze przedstawić najciekawsze osiągnięcia nauki. W ostatnią sobotę, 27 maja, ogromną popularnością cieszył się robot AI, Mikołaj Kopernik. Można było mu zadać dowolne pytanie nawet o to, czy lubi ogórki lub czy ma w planach kiedyś się ożenić. To jego pierwsza prezentacja poza Centrum Nauki Kopernik.
Kolejną ciekawą atrakcją był gumowy tunel, model jelita grubego. Uczestnicy wchodzili do środa i "podziwiali", jak wyglądają polipy w różnych stadiach. Stanowisko miało zachęcić ludzi do wykonywania kolonoskopii, chociaż raz na 10 lat. Można było usiąść za sterami symulatora szybowca, zrobić własne doświadczenie chemiczne, zbadać skład swojego ciała, zobaczyć jak wygląda lodowiec i jak trudno wbić w niego uchwyt do wspinaczki.
Atrakcji było mnóstwo, ponad 100 stanowisk podzielonych na kilka sektorów wokół PGE Stadionu Narodowego. Tematem tegorocznej edycji były rewolucje naukowe. 26 Piknik Naukowy to niezwykła okazja, żeby samemu dotknąć, poeksperymentować, dowiedzieć się czegoś nowego, pobawić się. Dzieci dzięki piknikowi mogą odkryć swoje pasje. Jak mówi jeden z bohaterów reportażu, Maksym, to właśnie dzięki tego typu wydarzeniom zaczął się uczyć, aby w przyszłości studiować lotnictwo.
Zobacz także:
Tytuł reportażu: "Piknik Naukowy"
Autorka: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 30.05.2023 r.
Godzina emisji: 1.12
ans
Spotkanie rodzin z nauką. Reportaż "Piknik Naukowy" [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl