"Historie z ulicy Tuliana Juwima" Tomasza Skilera w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Data publikacji: 05.06.2023 06:30
Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 18:04
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Włodzimierz Press
Włodzimierz Press, Autor - Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Czy pracownicy fabryki parowozów, która od 20 lat nie wyprodukowała ani jednej sztuki, mogą otrzymywać pensje w wysokości kilkunastu tysięcy? Jak to się stało, że pewien nieszczęśnik z Legionowa, będący nieuleczalnym impotentem mógł zostać szesnaście razy ojcem? Czy to w porządku, aby bilety na pociąg, który jedzie dwa razy dłużej niż dawniej, mogły zdrożeć dwukrotnie? Czy pracownik pewnego przedsiębiorstwa, który srodze zawinił, powinien dostać znaczącą podwyżkę?Odpowiedzi na te absurdalne pytania w słuchowisku Tomasza Skilera. Reżyseria: Dobrosława Bałazy. Reżyseria dźwięku: Paweł Szaliński. Muzyka: Marian Szałkowski. Obsada: Robert Czebotar, Joanna Pach – Żbikowska, Kazimierz Kaczor, Stefan Knothe, Włodzimierz Press, Wojciech Machnicki 

Filozofia egzystencji rozumie termin absurd tak, jak rozumie się go w języku potocznym. Absurdalność, przypisywana przez egzystencjalistów życiu ludzkiemu i wszelkim ludzkim działaniom, to nieodzowne stany mentalne, stanowiące według egzystencjalistów fundament bycia człowiekiem.

POSŁUCHAJ

40:11

Słuchowisko "Historie z ulicy Tuliana Juwima" Tomasza Skilera (Jedynka)

 

Czy pracownicy fabryki parowozów, która od 20 lat nie wyprodukowała ani jednej sztuki, mogą otrzymywać pensje w wysokości kilkunastu tysięcy? Czy majster zmianowy może zarabiać tam co miesiąc 14 tysięcy złotych na rękę, sekretarka dyrektora 18 tysięcy, a sam dyrektor 41 tysięcy? Czy to możliwe? Jak to się stało, że pewien nieszczęśnik z Legionowa, pan Eufrozyn Pipczyński, będący nieuleczalnym impotentem, co nauka potwierdziła ponad wszelką wątpliwość, mógł zostać  szesnaście razy ojcem? Czy to w porządku, aby bilety na pociąg, który jedzie dwa razy dłużej niż dawniej, mogły zdrożeć dwukrotnie? Czy pracownik pewnego przedsiębiorstwa, który srodze zawinił, powinien dostać znaczącą podwyżkę?

Odpowiedzi na te absurdalne pytania uzyskamy słuchając słuchowiska Tomasza Skilera pod tytułem "Historie z ulicy Tuliana Juwima". 

Tomasz Skiler - "Historie z ulicy Tuliana Juwima"

Reżyseria: Dobrosława Bałazy

Realizacja: Paweł Szaliński

Oprawa muzyczna: Marian Szałkowski

Obsada: Robert Czebotar, Joanna Pach – Żbikowska, Kazimierz Kaczor, Stefan Knothe, Włodzimierz Press, Wojciech Machnicki


Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem od 1992 roku jest Janusz Kukuła, zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. 

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

Czytaj również:

Słuchowisko "Historie z ulicy Tuliana Juwima" zostało wyemitowane w niedzielę (04.06.) tuż po godz. 21.05 w Programie 1. 

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.